Geri Dön

Asgari ücret desteği 2018’de sona eriyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1 Ocak 2018’den sonra asgari ücret desteği verilmeyeceğini bildirdi.

Asgari ücret  desteği 2018’de  sona eriyor

Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Maliye Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesine yönelik komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ağbal, 2016 yılında asgari ücret artışını yaptıktan sonra bu destek ödemesini geçici olarak bir defalığına getirdiklerini, daha sonra bunu ikinci kez uzattıklarını hatırlatarak, “Bu sene bunun geçici bir tedbir olduğunu düşünerek bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine bir ödenek ayrıca koymadık ama hiç ödenek konulmadığı şeklinde bir açıklama yapılmış ama bu açıklama doğru değil, 2017’den kalan ödemeleri yapacağız” dedi. Ağbal, 2018 yılı bütçesinde 1 Ocak 2018’den sonraki dönemlerle ilgili bir asgari ücret desteği öngörüsü olmadığını söyledi.

İşverenin maliyeti artacak

Devlet desteğinin kesilmesiyle, asgari ücretli çalışanın maaşı değişmeyecek ancak işverenin maliyeti artacak. Mevcut durumda devletin ödediği destek kesilince, işverenin ödeceyeceği miktar yükselecek.

Taşerondan geçiş yok

Taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin Ağbal, burada farklı alternatifler ve modeller üzerinde çalışmaların belli bir noktaya geldiğini kaydetti. Ağbal, “Bu konuda arka arkaya toplantılar yapıldığını biliyorum. İnşallah ifade edilen şekilde bu tasarı hızlı bir şekilde Meclis’e gelecek. Burada hem bir geçiş düzenlemesi yapıp da hem de mevcut düzenlemeyi devam ettirmek gibi bir düşüncemiz yok. Tabii ki bu düzenlemeyle mevcut ihale modeline kamuda son vermiş olacağız” dedi.

Ateş ederek kaçtı, kovalamacayla polise yakalandıKonya’da iki gün önce polisin dur ihtarına uymayarak ateş edip kaçan şüpheli, bugün sokakta havaya rastgele ateş ettikten sonra yaşanan kovalamacada polis tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber