Geri Dön
EkonomiAsgari ücrette beklenti nefes aldıracak ara zam

Asgari ücrette beklenti nefes aldıracak ara zam

Çalışma Bakanı Bilgin, yeni asgari ücret zammı için kararı bugün almak istediklerini söylerken TİSK Başkanı “Dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum” dedi. Türk-İş Başkanı ise “nefes aldıracak bir düzenleme” beklentisi olduğunu söyledi.

Asgari ücrette beklenti nefes aldıracak ara zam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Milyonlarca çalışanın gözünün çevrildiği ara zam için takvim netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugünü işaret ederek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarını sonuçlanacağını ümit ettiğini söyledi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı’nda, “Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak sosyal devlet tedbirlerini devreye sokmak durumundayız. Bu konuda da elimizdeki en önemli araç asgari ücretin yeniden değerlendirilmesidir. Bugün başlattığımız komisyon toplantısını yarın (bugün) sonuçlandırmayı umuyoruz” dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

Bakan Bilgin başkanlığındaki toplantıya Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile sendika temsilcileri katıldı. TİSK Başkanı Akkol, kolay olmayan bir süreçten geçtiklerini belirterek “Vatandaşlarımızın beklentisi var. Hem işçi, hem devlet tarafımızın sayın bakanımızın himayesinde, hem de işverenlerimizin mutabakatıyla ara bir zam ihtiyacı olduğu konusunda mutabık kaldık. Hem vatandaşımızı hem işletmelerimizi büyük küçük ayırt etmeden dengeli bir süreç olacağını, dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum” dedi.

‘Enflasyonla eridi’

Türk-İş Başkanı Atalay ise enflasyondaki yükseliş ve gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “Asgari ücret ile ilgili ocak ayında çok güzel bir zam yaptık; ama maalesef 3 ay sonra bu yüksek enflasyondan dolayı eridi. Enflasyon ortada, o enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliyi, dar ve sabit gelirliyi nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum” diye konuştu.

Asgari ücrette beklenti nefes aldıracak ara zam

‘Sosyal devlet tedbirleri devreye alınacak’

Bakan Bilgin aralıkta asgari ücrete yapılan zammı hatırlatarak “Bundan bütün çalışanlar, hatta sadece çalışanlar değil, orta sınıf da memnun olmuştu. Çünkü asgari ücret sadece asgari ücretliler ile sınırlı etkileri olmayan, toplumsal etkileri olan bir ücret. Yani bir iş yerinde asgari ücret belirlendiği zaman asgari ücretin üstünde çalışanlar da ücretlerini yukarıya doğru işveren çekmek zorunda olduğu bir hiyerarşik yapı var” dedi. Enflasyonun gelir dağılımında bozucu etki yarattığını söyleyen Bilgin şöyle devam etti:

“Biz çalışanlarımızı koruyacak sosyal devlet tedbirlerini devreye sokmak durumundayız. Bu konuda elimizdeki en büyük araç asgari ücretin yeniden belirlenmesidir. Bu düzenlememiz ile sadece Türkiye’deki gelir dağılımındaki negatif etkiye karşı çalışanların lehine emekçilerin olumsuz etkilerini aşmakta kalmayacağız, aynı zamanda bir sosyal transfer yapma imkanını da bulmuş olacağız. Çünkü gelir dağılımına devletin yaptığı müdahale bir sosyal transfer anlamı taşımaktadır. Bugün başlattığımız komisyon toplantısını yarın (bugün) sonuçlandırmayı umuyoruz” dedi.

Yüzde 50 zam yapılmıştı

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50’lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.