Geri Dön
Ekonomi‘Asya’ya gidin’

‘Asya’ya gidin’

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ekonomileri petrole dayalı ülkelerde sıkıntının devam etmesinin beklendiğini belirterek, konut satışları için alternatif pazar olarak Çin ve Hindistan’da tanıtım önerdi

Dağ Mühendislik’in Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirdiği Tual Bahçekent projesi lansmanına katılan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, Mütekabiliyet Yasası’yla birlikte yabancılara konut satışının hız kazandığını vurgulayarak, hükümetin yasanın geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptığını söyledi.

Kurum, projelerde genel olarak yabancıya satışların yüzde 10-20 seviyesinde bulunduğuna dikkat çekerek, bunun daha büyük oranlara taşınması gerektiğini dile getirdi. İstanbul’da son 4 yıldır en önemli yabancı konut alıcısının Körfez ülkelerinden olduğunu belirten Kurum, ancak petrole dayalı ekonomilerin gelir azalışının vatandaşların taleplerine de yansıyacağına vurgu yaptı. Kurum, “Orta vadede biz konut geliştiricilerinin dikkate alması ve çözüm üretmesi gereken bir husus alternatif pazarlarla çözülebilir. Bu alanda da mesela büyümesi katlanan Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya gibi Asya ülkelerinin vatandaşlarının katkı yapacağını düşünüyorum. Müteahhitlerimiz bu bölgelere yönelik de stratejilerini geliştirmeli” diye konuştu.

‘Tanıtım şart’
Murat Kurum, Emlak Konut GYO’nun halka açık bir firma olduğunu hatırlatarak, halka açık kısımda yüzde 80’in yurtdışı yatırımcısına ait olduğunu ifade etti. Bu anlamda yabancılarla her zaman görüşme halinde olduklarını anlatan Kurum, “Firmalarımız, belki daha küçük yatırımcıları çekmek için çalışmalar, tanıtımlar yapmalı. Biz de tanıtım için birkaç merkezde çalışma yapacağız. Emlak Konut olarak sektörde üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışacağız” dedi.

Bahçekent’in tüm oluşumlarıyla birlikte Hoşdere bölgesinde bir uydukent olarak planlandığını belirten Kurum, master planı yapılarak oluşturulan bu uydukentte her gelir grubundan insanın birarada yaşayacağını söyledi. Bölgede 140 dönümlük bir parkın da hayata geçirildiğini hatırlatan Kurum, şunları söyledi:

“Bahçekent bölgesi yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekarelik alan üzerinde, her türlü yaşam alanı olan bir uydukent olarak planlandı. Park alanı çevresiyle birlikte 200 dönüme çıkıyor. 57 milyon lira yatırım yapılacak. Bu bölgede ilk olarak Behçekent Emlak Konutları projesinde 1506 konut satışı yaptık. Toplamda 10 bin bağımsız bölüm olacak. Uydukentte 40 binin üzerinde insan yaşayacak.”

1 milyar TL’nin üzerinde gelir hedefleniyor

Bahçekent’te sakinlerinin her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yaşam alanı olarak tasarlanan ‘Tual Bahçekent’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, 1+1’den, 4+1’e kadar daire seçenekleriyle sunulan projenin 2.5 yıllık bir sürede teslim edileceğini söyledi. Genellikle yeni havalimanında çalışacak insanlardan talep aldıklarını belirten Dağ, 1 haftada 1500 talep geldiğini söyledi. Murat Kurum ise, “186 adet ticari ünite ve 1739 adet konuttan oluşan projenin ihalede teklif edilen satış toplam geliri 1 milyar 90 milyon lira ve Emlak Konut’un payı 275 milyon 334 bin lira” dedi.


'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roman dönemine ait
Şehit uzman çavuşun cenazesi için seferber oldular! Hakkari Valisi'nden açıklama
Migros ve CarrefourSA'dan rekabet cezasıyla ilgili yeni açıklama
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler