Geri Dön
EkonomiAvrupa’ya Türk makinesi yağdı

Avrupa’ya Türk makinesi yağdı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin ilk çeyrek sonunda serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 5.4 milyar dolar oldu.

Avrupa’ya Türk makinesi yağdı

EKONOMİ SERVİSİ

Avrupa ülkeleri, ilk çeyrekte Türkiye’den makine alımında hız kesmedi. Türkiye’nin AB geneline makine ihracatının yüzde 22 yükseldiği bu dönemde Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya gibi makine imalatında güçlü ülkelere yapılan ihracatta yüzde 23.3 ile yüzde 37.6 arasında değişen artışlar sağlandı.

ABD’ye yapılan makine ihracatının da pozitife döndüğü bu dönemde, vaka artışları sebebiyle üretimi olumsuz etkilenen Avrupa ülkelerindeki yüksek artışın önemine dikkat çeken MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünya genelinde yeniden kapanma önlemlerinin konuşulduğu bu dönemde, imalatını aksatmayan rekabetçi sektörler için önemli fırsatlar sürüyor. Biz şu ana kadar bu fırsatları çok iyi değerlendirerek olağanüstü bir performans ortaya koyduk ve geçen yıl salgın öncesi dönemi de kapsayan ilk çeyreğe göre bu yıl yüzde 15 artış sağladık. Henüz salgının baz etkisi başlamadan elde ettiğimiz bu veriler, büyük bir başarı göstergesi oldu ve ilk çeyrekte özellikle Avrupa Birliği’ne yağmur gibi Türk makinesi yağdı” diye konuştu.

Hedef 20 milyar $

Geçen yılın ikinci yarısında başlayan talep artışını AB genelinde sürekli kılmak için, Türkiye’nin Makinecileri markasıyla hedefe yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Karavelioğlu şöyle konuştu:

“Mart sonu 2019 ihracat rakamını 750 milyon dolar aşarak, baz etkisinin görünür hale geleceği ikinci çeyreğe büyük moralle girdik. Yılsonuna kadar 20 milyar dolar ihracat hedefi koymuştuk. İlk çeyrekte 5.4 milyar dolar ihracat performansımızla, bu hedefi zorlanmadan yakalayacağımıza inanıyoruz.”

Parti yapılan evin balkonu böyle çöktü: 9 yaralıABD'nin Malibu kentinde villada düzenlenen partide balkon çöktü. Yaklaşık 4,5 metreden düşen 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler