Geri Dön
EkonomiAydem gelirini 3 kat artırdı

Aydem gelirini 3 kat artırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji, yılın ilk çeyreğinde gelirini, geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat artırarak, 849 milyon liraya çıkardığını açıkladı.

Aydem gelirini 3 kat artırdı

 

Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, “Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık, enerji üretimimizi olumsuz şekilde etkilemişti. Bu yılki yağışlarla ilk çeyreği öngördüğümüz şekilde, şirketimizin normal performansını gösterdiği bir dönem olarak başarıyla geride bıraktık. Meydana gelen yağışlar, uzun yıllar ortalamamızda da beklediğimiz yağışlardı. Yıl boyunca performansımızın beklentilerimizle uyumlu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine oranla 3 kat artış kaydederek 849 Milyon TL gelir elde ettiklerini kaydeden Keha, şu bilgileri verdi:

“Katma değer odaklı yatırımlarımızın etkisiyle toplam aktiflerimiz, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 83 oranında artarak 23.1 milyar TL’ye, öz kaynaklarımız ise yüzde 74 oranında yükselerek 9.4 Milyar TL’ye ulaştı. Etkin portföy yönetimimiz ve santrallerimizin yüksek emre amadelik seviyesi sayesinde FAVÖK ilk çeyrekte 721 milyon TL olarak gerçekleşirken, yağışların üretimlerimiz üzerindeki olumlu etkisi ve piyasa takas fiyatındaki artış sonucu, dönemi 308 milyon TL kar ile kapattık.”