Geri Dön

Bağış: Nabucco, büyük bir istikrar ve barış projesidir


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Nabucco’nun sadece bir boru hattı değil, büyük bir istikrar ve barış projesi olduğunu belirtti.
Bağış, yaptığı yazılı açıklamada, Nabucco projesinin Avrupa Birliği açısından da son derece stratejik bir konumda yer aldığının görüldüğünü belirterek, birliğin en eski üyelerinden Avusturya’nın projenin bitiş noktası olarak öngörüldüğünü, geçiş noktalarının da birliğe nispeten yeni üye olan ülkelerden oluştuğunu hatırlattı.
“Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerini sürdüren Türkiye üzerinden de, projenin kaynağına, yani AB’nin ’Doğu Ortaklığı’ girişimini geliştirmek istediği Orta Asya ülkelerine ulaşılıyor” ifadesini kullanan Bağış, projenin AB’nin geçmişini, bugününü ve muhtemelen geleceğini bir araya getirdiğini kaydetti.  AB’nin tohumlarının İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde stratejik hammadeler olan kömür ve çelik üzerinde filizlendiğini hatırlatan Egemen Bağış, “Avrupa ülkelerini bu iki stratejik madde birleştirmiştir. Bugün ülkemiz Avrupa’nın en büyük sorununu, enerji krizini, bir diğer stratejik ürün ile doğal gazla çözerek birliği güçlendiriyor” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sıkça kullandığı “Türkiye Avrupa’ya yük olmaya değil, yük almaya geliyor” sözünün haklılığını Nabucco’nun ispat ettiğini belirten Bağış, “Türkiye’nin üye olmadan Avrupa’nın sorunlarını çözmeye başladığını” kaydetti.

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber