Geri Dön

Bakan Ergün, KOBİ destek paketini açıkladı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün KOBİ destek paketini açıkladı. Peki paket neler içeriyor?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ’lere yeni kullandıracakları Ölçek Endeksli Büyüme Kredi Destek Programından 44 bin, İhracat Kredisi Destek Programından da 5 binin üzerinde işletmenin yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, her bir destek programı kapsamında 1,5 milyar lira olmak üzere toplam 3 milyar lira tutarında kredi desteği vereceklerini bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık Müsteşarı Ali Boğa, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ile birlikte yeni başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik yeni bir kredi destek paketi açıkladı.

KOSGEB’den sağladıkları kredi faiz destekleriyle 2003 yılından bugüne kadar 136 bine yakın Esnaf Sanatkar ile KOBİ’lere toplam 7,4 milyar liralık kredi hacmi oluşturduklarını belirten Ergün, bu kredilerle, KOBİ’lerin 2,2 milyar dolarlık ihracat yapması sağlanırken, 32 binden fazla kişiye ise yeni istihdam yarattıklarını bildirdi.

Önümüzdeki dönemde finansman sıkıntılarını gidermek amacıyla, KOBİ’ler için ikinci bir borsa oluşturmayı planladıklarını hatırlatan Ergün, ancak şimdi, kısa ve orta vadede etkili olması için, iki yeni kredi faiz desteği programını hayata geçirdiklerini kaydetti. Küresel kriz sonrasında, Türkiye’de, tüm dünyada olduğundan çok daha ciddi bir toparlanma süreci başladığına işaret eden Ergün, bu yılın ilk yarısında yüzde 11 oranında büyüyen ekonominin, yılın tamamında yüzde 7’den fazla büyüyeceğinin anlaşıldığını söyledi.

Hızlı toparlanma sürecinin, sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranları gibi öncü göstergelerin artması ve işsizlik oranlarının düşmesiyle de pekiştiğini belirten Ergün, Pazartesi günü açıklanan ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 oranında artış gösteren Eylül ayı sanayi üretim endeksinin, ekonomideki canlanmanın devam edeceğini ortaya koyduğuna söyledi. Bu yılın ilk 10 ayında ihracatın, geçen yılın aynı döneminde yüzde 11,4 oranında arttığını, Ekim ayında otomotiv sektörü satışlarının geçen yıla göre yüzde 249 oranında artarak 73 bine ulaştığını belirten Ergün, yine otomobil satışlarına bakıldığında, sadece bir aylık satışın, 2002’de satılan otomobil sayısının yarısına yakın olduğunu kaydetti. Böyle büyüme süreçlerinde, özellikle KOBİ’lerin hızlı hareket ettiğini belirten Ergün, KOBİ’lerin yatırım, ihracat ve istihdama yöneldiklerini söyledi.

Bu yeni kredi faiz destekleriyle stratejik önceliklerinin KOBİ’leri ihracata ve büyümeye yönlendirmek olduğunu belirten Ergün, bu nedenle KOBİ’lere toplam 3 milyar liralık yeni bir kredi desteği sağlayacaklarını bildirdi.

-ÖLÇEK ENDEKSLİ BÜYÜME KREDİSİ-

Söz konusu desteğin KOBİ’leri ihracata yöneltmek için İhracat Kredisi Destek Programı ile yine KOBİ’lerin büyümeye yönlenmeleri için Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programından oluştuğunu belirten Ergün, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı’nda kredi üst limitlerini, mikro ölçekli işletmeler için 30 bin Lira, küçük ölçekli işletmeler için 50 bin Lira, orta ölçekli işletmeler için de 80 bin Lira olarak belirlendiğini söyledi. Ancak dileyen KOBİ’lerin, ihtiyaçlarına göre, bu rakamların daha altında miktarlarda da kredi kullanabileceklerine işaret eden Ergün, daha önceki bazı programlarımızda olduğu gibi, bu programda da kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaparak kredi üst limitlerini 10 bin lira daha arttırdıklarını bildirdi.

Söz konusu kredinin vadesinin ilk altı ayı ödemesiz, geri kalanı eşit taksitler halinde toplam 18 ay olarak belirlendiğini ifade eden Ergün, faiz veya kar payının sadece 4’te 1’inin işletme tarafından ödeneceğini, kalan 4’te 3’ünü ise KOSGEB’in karşılayacağını kaydetti.

Kredinin en üst limitte kullanılması halinde, bankaya ödenmesi gereken faizin, mikro ölçekli işletmelerde 859 lira, küçük ölçekli işletmelerde bin 431 lira, orta ölçekli işletmelerde ise 2 bin 300 lira ile sınırlı kaldığını belirten Ergün, bu durumda KOSGEB’in payının ise mikro ölçekli işletmeler için 2 bin 576 lirayı, küçük ölçekli işletmelerde 4 bin 294 lirayı ve orta ölçekli işletmelerde 6 bin 900 lirayı bulabildiğini söyledi. Ergün, bu programdan 44 bin civarında işletmenin yararlanmasını ve yaklaşık 1,5 milyar lira kredi hacmi oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

KOBİ’lere kullandıracakları ikinci kredi faiz desteğinin, İhracat Kredi Destek Programından oluştuğunu belirten Ergün, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ve zenginliğini artırmasında ihracatın çok önemli bir yer tuttuğunu, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için yıllık ihracatını 500 milyar dolara çıkarması gerektiğini anlattı. Ergün, şunları kaydetti: "Bu amaca ulaşmak için, ihracatçı işletmelerin sayılarını artırmalı, pazarlarımızı genişletmeli, mevcut pazarlara daha derinlemesine nüfuz etmeli, ihracatımızın içinde ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payını artırmalıyız. İhracat Kredisi Destek Programı’nı böyle bir perspektifle hazırladık ve KOBİ’lerin ihracat potansiyelini artırmayı hedefledik. Bu destekten yararlanan KOBİ’ler, küresel rekabet güçlerini ve ihracattaki paylarını artırabileceklerdir.

Program, hali hazırda ihracat yapan KOBİ’lerimizin ihracat yeteneklerini geliştireceği gibi, birçok işletmenin de sıfırdan ihracat yapmaya başlamasını sağlayacaktır. Kambiyo mevzuatına göre döviz kredisi kullanma ehliyetine sahip, yasal süresi içinde ihracat taahhüdünde bulunabilecek işletmeler, bu programdan yararlanabileceklerdir."

-İHRACAT KREDİSİNİN ÜST LİMİTİ 200 BİN DOLAR-

İhracat Kredisi Destek Programı’nda, işletme başına kredi üst limitinin 200 bin dolar olduğunu, dileyen firmaların, daha az miktarlarda da kredi kullanabileceklerini belirten Ergün, söz konusu kredinin vadesinin 6 ay olacağını, faiz veya kar payının dörtte üçünü KOSGEB’in, geriye kalan dörtte birini ise işletmelerin ödeyeceğin kaydetti.

Böylece en üst miktarda kredi kullanan işletmelerin, sadece 874 dolar faiz öderken, KOSGEB 2 bin 623 dolar faiz ödeyeceğini ve bu programdan 5 binin üzerinde işletmenin yararlanmasını planladıklarını belirten Ergün, 1,5 milyar liralık kredi hacmi oluşacağını bildirdi. "Böylece destekten yararlanan KOBİ’lerimizin en az 1 milyar dolar ilave ihracat yapmalarını bekliyoruz" diyen Ergün, bu programdan yararlanmak isteyen ve KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olan işletmelerin, istenen belgelerle anlaşma yapılan banka şubelerinden herhangi birine başvuru yapabileceklerini kaydetti.

Her iki kredi destek programı kapsamında bankaların alacakları masrafların, uyguladıkları cari rakamlardan daha düşük olacağını söyleyen Ergün, şunları kaydetti:

-BAŞVURULAR 23 KASIMDAN İTİBAREN YAPILABİLECEK-

"KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin ise öncelikle veri tabanına kayıt olmak için, www.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapmaları veya KOSGEB Hizmet Merkezleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. KOSGEB, İhracat Kredisi Destek Programı için 17, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı için de 18 banka ile anlaşma yapmıştır. Desteklerden yararlanmak isteyen işletmeler, bu bankaların herhangi bir şubesine, hemen bayram sonrasında, 23 Kasım tarihinden itibaren başvuru yapabileceklerdir. Teminat sıkıntısı çeken işletmelerimiz, bu konuda Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ye başvurabilecektir.

KOBİ’lerimiz ve girişimcilerimiz, programlar hakkındaki bilgilere KOSGEB’in web sitesinden, 444 1 567 numaralı KOSGEB Çağrı Merkezi’nden veya KOSGEB Hizmet Merkezlerinden ulaşabileceklerdir"

Koronavirüse yakalanan kuaför ve eski eşi 4 gün arayla hayatını kaybettiBursa’da kuaför Ferhunde Caner (65) ile boşanmalarına karşın birlikte yaşadığı Muharrem Karabulut (69), 4 gün arayla koronavirüsten yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber