Ekonomi Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nın açılışını 2025 yılına çekmeye çalışıyoruz

Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nın açılışını 2025 yılına çekmeye çalışıyoruz

02.12.2023 - 18:07 | Son Güncellenme:

Bakan Uraloğlu, “Biz Türk milleti olarak sonuç odaklıyız. Ne zaman başladığımız kıymetli olmakla beraber ne zaman bitireceğimiz de kıymetli. İş programına göre 2026 ama hedefimiz onu 2025'e çekmek" dedi.

Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nın açılışını 2025 yılına çekmeye çalışıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İskenderun ilçesinde sahilindeki tahkimat çalışmasını yerinde inceledi. Bakan Uraloğlu, burada yaptığı basın açıklamasında, Hatay Havalimanı'nda çalışmaları hızlıca bitirip burayı Hataylıların hizmetine sunacaklarını belirterek, "Oradaki çalışmalar devam ederken de mevcut, halihazırda boş gelip dolu giden uçakların seferleri devam edecek. Aynı şekilde insani yardım ve malzemelerin gelmesi noktasında yine havaalanımız kullanılmaya devam edecek. Yeni pist bitinceye kadar bu durum devam etmiş olacak." diye konuştu.

Haberin Devamı

Ziyaretleri kapsamında depremden etkilenen kentteki çalışmalarla ilgili bilgi aldıklarını ifade eden Uraloğlu, insani ihtiyaçlar noktasında bir sıkıntının kalmadığını, ancak kalıcı konutlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nın açılışını 2025 yılına çekmeye çalışıyoruz

İSKENDERUN'DA YAKLAŞIK 1550 METRELİK BİR SAHİL BANDINDA ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK

Depremden sonra İskenderun'da sahil bandındaki durumla ilgili de çalışmalara başladıklarını aktaran Uraloğlu,"Halihazırda beraber bulunduğumuz alan yapay dolgu. Burası 40-50 santimetre komple depremden sonra oturdu ve bunun risk teşkil ettiğini, suların içeriye bastığını biz görmüştük. Burada 'sorumluluk kimindir?' yaklaşımıyla değil, vaziyet edilmesi gerekir, bu sorumluluğu biz alalım düşüncesiyle Bakanlığımızdan arkadaşlarımızı gönderdik. Yaklaşık 1550 metrelik bir sahil bandında çalışmaları başlattık. Yaklaşık 45 metre denizin içerisinde de görünmeyen 30-35 metrelik bir bölüm var, enerjiyi açıkta kırıp sahile etkisini ortadan kaldırmayla ilgili bir çalışma."ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Uraloğlu, balıkçı barınağıyla ilgili de çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. İskenderun'u çepeçevre 3 kilometrelik yaklaşık bir hatta tahkimatla emniyet altına almış olacaklarının altını çizen Uraloğlu, "Bundan sonra olası bir ani yağışlarda ve özellikle dalga hareketlerinde bunun önüne geçmeye çalışmış olacağız. Zaten yaptığımız proje bu dalga hareketlerinde, bitmemiş olsa dahi ne kadar işe yaradığını beraberce görmüş olduk." diye konuştu.

Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nın açılışını 2025 yılına çekmeye çalışıyoruz

HATAY HAVALİMANI’NIN AÇILIŞINI 2025 YILINA ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bir gazetecinin Hatay Havalimanı'ndaki çalışmaların ne zaman biteceği yönündeki sorusu üzerine Bakan Uraloğlu, "Biz Türk milleti olarak sonuç odaklıyız. Ne zaman başladığımız kıymetli olmakla beraber ne zaman bitireceğimiz de kıymetli. İş programına göre 2026 ama hedefimiz onu 2025'e çekmek." yanıtını verdi.

Bakan Uraloğlu, daha sonra İskenderun'da denizin taşması sonucu iş yeri su basan esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.