Geri Dön
EkonomiBakliyat ihracatında 1 milyar $’a doğru

Bakliyat ihracatında 1 milyar $’a doğru

Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, son üç yılda Türkiye’nin 973 milyon dolarlık dış satım yaparak net ihracatçı ülke konumuna geldiğini söyledi.

Bakliyat ihracatında 1 milyar $’a doğru

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Özdemir, bakliyat için 2008’de başlatılan fark ödeme desteğinin 2020 yılı itibarıyla kilogram başına 50 kuruşa çıkarıldığını, 2005’te dekar başına toplam 4 lira olarak başlatılan mazot ve gübre desteğinin de son dönemde 30 liraya yükseltildiğini vurguladı.

Sektördeki olumlu çalışmalarla ürünlere yönelik ilginin arttığını aktaran Özdemir, en çok ihracatı Irak, Sudan ve Almanya’ya yaptıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Ülkemiz, bakliyat dış ticaretinde parasal değer olarak son üç yıllık süreçte net ihracatçı konumuna gelmiştir. Son 3 yılda ülkemiz 973 milyon dolarlık bakliyat ihraç etti. Aynı dönemdeki bakliyat ithalatımız ise 848 milyon dolar oldu. Bu dönemde 125 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası oluştu. Uygulanan politikaların ve verilen desteklerin amacına ulaşmaya başladığının önemli bir göstergesi.”

Özdemir, havza bazlı destekleme modelinin yeniden ele alınması gerektiğine işaret ederek, “Yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesinin teşvik edilmesi ve başarılı olan pilot projelerin yaygınlaştırılmasıyla bakliyat dış ticaretinde değer olarak yakaladığımız net ihracatçı pozisyonunu koruyabiliriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'çay alım' fiyatını açıkladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında çay alım fiyatını da açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler