EkonomiBalıkçı aracıya tepkili: Balık tezgâha kadar 5 kat pahalanıyor

Balıkçı aracıya tepkili: Balık tezgâha kadar 5 kat pahalanıyor

22.09.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İstanbul Gürpınar Balık Hali’nde balıkçılar ve halciler arasında fiyat gerginliği sürüyor. Balıkçılar, tuttukları balıkların maliyetinin çok altında halciler tarafından alındığını gerekçe göstererek yeni bir fiyat düzenlemesine kadar denize açılmayacaklarını söylemişti.

Balıkçı aracıya tepkili: Balık tezgâha kadar 5 kat pahalanıyor

İstanbul Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği ile İstanbul Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği arasındaki toplantı sonucunda; balıkçılar denize açılmama kararı aldı. 

Haberin Devamı

İstanbul Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Metin Akçay, “Şu an 25 ila 40 lira arası sattığımız balıklar teknelerimizin maliyetini kurtarmıyor” dedi. Akçay bu yıl yakıt, ağ ve köpük maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı avcılık yapmanın zor göründüğünü dile getirdi.

FİYATLAR KURTARMIYOR'

Balıkçı Yavuz Hendem, “Balıkçı tuttuğu balıktan yaktığı masrafı alamıyor. 1 gece çıkmadık kıyamet koptu” diye konuştu ve ekledi:

“1 Eylül’den beri tutulan balıkların balıkçıya verilen karşılığı 15.3 ila 25.2 lira. Bu fiyatlar balıkçıyı kurtarmıyor. 29 lira ile denize çıktık, mazot şu an 34 lira. Tezgahlarda balık kaç para? 100 lira, 150 lira. Fiyatları aşağı çekin, halkı tezgahlara çekin.”

Deniz Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı Ferit Yıldız da, “Avladığımızı hale 20 liraya verirken bakıyoruz tezgahta 100 lira. 5 katı. Biz hakkım

Haberin Devamı

TABAN FİYAT OLMALI

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, “13-14 kilo gelen bir kasa balığı 400 liraya verdiğimiz zaman 28-30 liraya geliyor kilosu, sonra 150 liraya tezgâha koyuluyor. Hem balıkçı zarar ediyor, hem vatandaş pahalı yiyor. Balıkçının yakaladığı balıkçıyı komisyoncu ve perakendeci 4-5 katına satıyor” dedi. Balığın adil bir fiyatı olması gerektiğini dile getiren Özkaya, “Çay, fındık fiyatını belirliyorsun, balığın da taban fiyatı belirlenmeli” diye konuştu.