Geri Dön
EkonomiBilgin: Asgari ücret heyecan yaratacak

Bilgin: Asgari ücret heyecan yaratacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında geçerli olan asgari ücreti belirleyecek çalışmalarına dün düzenlenen toplantıyla başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Ben inanıyorum ki buradan çıkacak karar, Türkiye'nin büyümesini daha da ileri taşıyacak ve bir heyecan yaratacaktır" dedi.

Bilgin: Asgari ücret heyecan yaratacak

Bakanlıkta düzenlenen toplantıda konuşan Bilgin, Türkiye'de asgari ücretle geçinen 6 milyon civarında işçi olduğunu belirterek, "Enflasyonun ya da ekonomideki dalgalanmaların karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz" vurgulamasını yaptı.

Bilgin, ekonomi büyürken de küçülürken de sorunlar ortaya çıkabileceğine işaret ederek, "Türk ekonomisi çok şükür 3 çeyrektir üst üste büyüyen bir ekonomi. Büyüme sürecinin de elbette ki sorunları var. Türk ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7.2, 2'nci çeyrekte 21.7, son çeyrekte de 7.4 olarak büyümesi yaşadığımız küresel kriz ortamında, ekonominin nasıl dinamik bir karaktere sahip olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Ben inanıyorum ki buradan çıkacak karar, Türkiye'nin büyümesini daha da ileri taşıyacak ve bir heyecan yaratacaktır" diye konuştu.

Kim, ne kadar istiyor?

Bilgin toplantıda, asgari ücret ile ilgili anketin sonuçlarını da açıkladı. 26 ilde 604 işveren ve yönetici ile 2 bin 500 işçi ile görüşüldüğünü anlatan Bilgin, "19 farklı sektörden işletmeci ile görüşme yapıldı. İşverenler 2022’den ihtiyatlı bir iyimser beklenti içinde. Katılımcıların yüzde 34'ü 'yeni dönem asgari ücret ne olmalı' sorusuna, '3 bin 501 ile 3 bin 750 lira arası' cevabını vererek en yüksek oranı oluşturdu. 'Asgari ücretin artırılması işten çıkarmalara yol açar mı?' sorusuna katılımcıların yüzde 74.3'ü 'evet' yanıtını verirken yüzde 25.7'si ise 'hayır' yanıtını vermiştir" dedi.

Yeni toplantı ne zaman?  

Araştırmanın ikinci kısmının; mikro, küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışan 2 bin işçi ile yapıldığını aktaran Bilgin, “Asgari ücret beklentilerinin ne olduğunu sorduğumuzda da ağırlıklı toplanan oranın yüzde 37.3 ile 3 bin 751 ve 4 bin rakamı arasında muhtelif görüşler dile getirdiğini görüyoruz” dedi.

Bu sene önceki yıllardan daha çabuk sonuçlandırılması beklenen asgari ücret toplantılarının ikincisi 7 Aralık’ta, üçüncüsü ise 9 Aralık’ta yapılacak.

İBB Sözcüsü Ongun: Yurt dışından gelişmeleri takip etmek zor değil
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
İstanbul'da İETT çalışmadı, ekranlar iptal yazısıyla doldu
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler