Geri Dön

‘Bilgisayar satışı rekor kırıyor’

Bilgisayar satışları pandemi rekoru kırıyor.

‘Bilgisayar satışı rekor kırıyor’

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, pandeminin pozitif etkisiyle bu yıl bilgisayar pazarının ilk 9 ayda 1.6 milyon adetlik satış rakamını yakaladığını belirterek, “Geçen yılın tamamında 1.6 milyon adetlik satış yapılmıştı. Sektör yılı 2.2 milyon adetle kapatacak. Yüzde 48’lik büyüme yaşanıyor. Üçüncü çeyrekte pazar 677 bin adet oldu. Dizüstü bilgisayar hakimiyeti yaşanıyor. Dizüstünde yüzde 88’lik büyüme görüyoruz. Masaüstü bilgisayar tarafında büyüme yüzde 11 oranında” dedi.

Dizüstü patladı

Lenovo olarak yüzde 24.4 pazar payıyla sektörde lider olduklarını dile getiren Hantaloğlu, hem kurumsal hem bireysel tarafta hem de KOBİ segmentinde önde olduklarını aktardı. Fiyatlara da değinen Hantaloğlu, şunları söyledi:

“Geçen yıl satılan notebook’ların fiyatı 718 dolardı. Bu yıl bu değer 841 dolara çıktı. Yüzde 17’lik artış var. Önceden giriş seviyesinde yoğun olan talep orta ve üst segmente kaydı. Kurlar bir yerde oturmuş görünüyor. Kurlarda çok değişim olmadığı sürece 2021’de fiyatlar aynen devam eder. Dizüstü pazarı 292 bin adetle büyüme rekoru kırarken ciroda da 1.3 kat artış gördü. Oyun tarafında da ciddi büyüme var. IDC rakamlarına göre adette yüzde 82’lik, ciroda yüzde 95’lik büyüme var. Bu rakamlara ulaşmasında pandeminin etkisi çok büyük. Uzaktan eğitim ve çalışmanın katkısı var. Türk insanı bilgisayarın önemini anladı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 28 Şubat mesajı!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu, okuduğu bir şiir sebebiyle hukuksuz bir şekilde hapse atıldığını ve siyasi hayatının bitirilmek istendiğini belirterek, "Şu an halkın oylarıyla seçilmiş ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyorum. Her türlü engellemelere rağmen şan ve şerefle aziz milletime hizmet ediyorum. Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat'ı yaşadım, 28 Şubat'ın farkındayım." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber