Geri Dön
EkonomiBitcoin’e devlerden hayat öpücüğü geldi

Bitcoin’e devlerden hayat öpücüğü geldi

Uzun süredir düşüş eğiliminde olan Bitcoin, dev şirketler Tesla, Twitter ve Amazon bağlantılı haberlerle yüzde 12 değer kazanıp 40 bin dolara yaklaştı.

Bitcoin’e devlerden hayat öpücüğü geldi

Dünyanın en yaygın kripto parası Bitcoin’i ABD’li dev şirketler ‘zıplattı’. Uzun zamandır düşüş eğiliminde hareket eden kripto paralar Bitcoin öncülüğünde sert yükselişe geçti. Tesla, Twitter ve Amazon bağlantılı haberlerin ardından, geçen hafta 29 bin dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin’in fiyatı yüzde 12’ye yakın değer kazanarak 40 bin dolara yaklaştı.

Bitcoin üretmek için gereken yüksek enerji sarfiyatının olumsuz etkisi ve kendi dijital yuan’ını çıkarmaya hazırlanan Çin’in baskısı kripto paralar üzerinde bir süredir kara bulutların dolaşmasına neden oluyor. Özellikle 30 bin doların altına gerileyen Bitcoin’in daha da düşebileceği yönünde yorumlar yapılıyordu.

Bitcoin’le satış mı?

Cuma günü Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın katıldığı bir Bitcoin konferansı kripto paraya olan ilgiyi yeniden körükledi.  

‘The B-Word’ adlı konferansta konuşan elektrikli oto devi Tesla’nın patronu Musk enerji sarfiyatı konusundaki incelemeleri bitince Tesla’nın oto satışlarında yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayabileceğini duyurdu. Musk’ın çok enerji harcadığı için mayıs ayında Bitcoin’le satışı askıya alması kripto paraya büyük darbe vurmuştu.

Öte yandan sosyal medya devi Twitter’ın patronu Dorsey ise Bitcoin’in kendi gelecekleri açısından büyük bir yer tuttuğunu söyledi. Bu gelişmelerin ardından Londra merkezli City A.M. gazetesi bu yıl sonunda e-ticaret devi Amazon’un Bitcoin ödemesi kabul edebileceğine dair bir kulis haber yayınladı. Ancak Amazon’un iddiaları yalanlamasının ardından, Bitcoin tekrar düşüşe geçti.

Neden enerji tüketimi çok?

Bitcoin piyasaya sürmek için ‘madencilik’ yapılmak zorunda. Bu da şu anlama geliyor: Çok güçlü bilgisayarlar, çok zor matematik işlemlerini çözüyor. Tabii bu işlemler sırasında çok enerji harcanıyor. Bitcoin ‘madencileri’ ucuz enerji kaynakları olan ve havası soğuk yerlerde bu işi yapmayı tercih ediyor. İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Bitcoin üretimi için yıllık 70 terawatt-saat (TWh) enerji harcanıyor. Bu rakam eskiye göre düşse de örneğin Avusturya’nın yıllık enerji tüketimini (66.8 TWh) solluyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Haber ses getirdi; Akın akülü sandalyesine kavuştuDiyarbakır'da 'Yürüme engelli Akın'ın 3 tekerlekli bisikletle zorlu eğitim yolculuğu' haberi, ses getirdi. İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın tarafından ziyaret edilen Akın Aydar (10), akülü sandalyesine kavuştu. Aşkın, kendisinin de 28 yıl boyunca engelli babasına baktığını belirterek, oğlu için çırpınan anne Vasfiye Aydar'ı (31) çok iyi anladığını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler