Geri Dön

Bu projenin bedeli 53 ülkenin milli gelirinden fazla

Avrupa’da en büyük, dünyada devam eden ikinci en büyük altyapı yatırımı olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar sürdürülüyor.

Bu projenin bedeli 53 ülkenin  milli gelirinden fazla


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, önceki gün Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan helikopterle, Orhangazi-Samanlı tünelinin yapım çalışmaları ve Körfez Geçişi Asma Köprü yapımında, Köprü Güney Ankraj Bölgesi altyapı çalışmaları ve Kuzey Kulesi’nin deniz içinde temel kazısının başlatıldığı Gebze - Bursa otoyol güzergahını havadan inceledi.
İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek, Türkiye’nin en büyük otoyol projesinin Gebze-Bursa kesimindeki çalışmaları helikopterden görüntülendi. Bakan Yıldırım, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin Gebze-Bursa kesimindeki inşaat çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.

13 milyar TL tutacak

Projenin, özellikle Yalova tarafında önemli mesafeler katedildiğine dikkati çeken Yıldırım, ”Özellikle köprü ayaklarındaki sondaj çalışmaları ve köprünün İstanbul tarafında, Yalova tarafındaki devamı olan viyadüklerde çalışmalar oldukça ilerlemiş durumda. Hedefimiz, 2015 yılı içerisinde otoyolun özellikle Bursa’ya kadar olan kısmını tamamen bitirmek” diye konuştu. Yıldırım, otoyolun maliyetinin sorulması üzerine, “Projenin toplam maliyeti aşağı yukarı 11 milyar TL civarında. Sadece inşaat maliyeti 6 milyar dolar. Diğer girdileri de buna eklediğinizde 7.5 milyar doları buluyor. Türk parasına çevirdiğinde 13 milyar TL’yi geçiyor. 53 tane küçük ülkenin milli gelirinden büyük bir proje. Bu proje 10 tane 100 bin nüfuslu şehre bedel” dedi.

Arnavutköy'de dehşet! Evi basıp kurşun yağdırdıArnavutköy'de saldırgan evine geldiği Emrah Erdoğan isimli bir kişiyi silahla vurarak öldürdü. Eşi gözlerinin önünde öldürülen kadın sinir krizi geçirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber