Geri Dön
EkonomiBu takım diyabete meydan okuyor

Bu takım diyabete meydan okuyor

Diyabetlilerin sporda engel tanımayacağını göstermek amacıyla kurulan TEAM1 Koşu Takımı, her fırsatta diğer sporculardan bir farkları olmadığını kanıtlıyor. TEAM1, günden güne büyüyor

Bu takım diyabete meydan okuyor

Türk Diyabet Cemiyeti tarafından Tip1 diyabetlilerin spor konusunda engel tanımayacağını göstermek amacıyla kurulan TEAM1 Koşu Takımı, ikinci yaşını kutladı. Türkiye’de ve dünyada düzenlenen çok sayıda maraton ve koşuya katılan diyabetli koşucular, insülin tedavisiyle hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmayarak herkes gibi sporcu olabileceklerini gösterdi. TEAM1’in kuruluşundan beri diyabetlilere örnek olduğunu belirten Diyabet Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, şunları söyledi:

‘Fazlasını yapmalıyız’

“İki yıl önce Novo Nordisk’in koşulsuz desteğiyle hayata TEAM1’i hayata geçirdik. Takım kısa sürede diyabetle mücadeleye dikkat çekmek konusunda önemli başarılara imza atarak hepimizi gururlandırdı. Önümüzdeki yıllarda da bu başarılarının artacağına ve takımın giderek daha da büyüyeceğine inanıyorum.”

Bu takım diyabete meydan okuyor15 yaşında Tip1 diyabet tanısı konulan 40 yaşındaki Esma Yalıngök Kızıltaş, kuruluşundan beri TEAM1 takımının içinde. Haftanın iki günü yağmur, çamur demeden antremanlara katıldığını anlatan Kızıltaş, “Kapadokya Yarışı’nda 38 kilometreyi bir diyabetli ve bir kadın olarak koşabilmek kendimi çok iyi hissettirdi” ifadelerini kullandı. İnşaat Mühendisi iki çocuk annesi Gönül Kaynar da Tip1 diyabetli. Hastalığıyla birlikte sporla tanıştığını söyleyen Kaynar, “Takım sayesinde diyabetimi çok daha iyi yönetiyorum” diye mutluluğunu dile getirdi.

‘Takımla yendim’

Lise döneminde Tip1 diyabet teşhisi konulan 30 yaşındaki Yavuz Karaburun, diyabet yönetimi konusundaki içe kapanıklığını takımla birlikte yendiğini belirtti. Karaburun, “Takıma katıldığımdan beri, önceden ‘yapabilir miyim’ şeklinde geçen bazı sportif amaçlar, gerçek bir süreç haline dönüştü” dedi.

‘Uzak kalmadan’

Türk Diyabet Cemiyeti Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Taner Damcı, “Diyabet doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesi mümkün bir durum. Diyabetliler modern insülin tedavisi sayesinde hiçbir aktiviteden uzak kalmadan hayatını sürdürebilir” ifadelerini kullandı.

Yangın kabusu 7. gününde! Kızılçam paniği, herkes oraya koşuyorTürkiye'nin ciğerlerini yakan orman yangınları 7. gününde... Antalya ve Muğla'da devam eden yangınların ardından bazı mahalleler tahliye edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler