EkonomiÇalışanlar ve emekliler dikkat! SGK karşılıyor ama...

Çalışanlar ve emekliler dikkat! SGK karşılıyor ama...

29.03.2017 - 10:08 | Son Güncellenme:

Çalışanlar ve emekliler son yıllarda  özellikle özel hastanelere ve tıp merkezlerine gidiyor. Özelde tedavi masraflarının bir kısmını SGK karşılıyor ama cepten ‘fark ücreti’ de ödemek gerekiyor. Peki ne kadar? İşte detayları...

Çalışanlar ve emekliler dikkat SGK karşılıyor ama...

Sağlık ve sigorta konusu 80 milyonun tamamını ilgilendiriyor. Sigortası olan da olmayan da hastaneye gidince belli bir harcama yapmak durumunda. Devlet hastanelerini tercih edenler muayene başına 6 lira katılım payı ödüyor. Özelde bu tutar 15 liraya çıkıyor. Yıllık hesapta sağlık için cepten çıkan para epey yüksek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre kişi başına ortalama sağlık harcaması 1345 lira.

Haberin Devamı

YÜZDE 200'Ü KADAR

Son yıllarda özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin sayısı hızla arttı ve sıra beklemeden hizmet almayı kolaylaştırdı. Bu yüzden genç, yaşlı tüm kesimler özele gidiyor. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerle üniversite ve özel tıp merkezlerine gidenler devlet hastanelerine ödedikleri paradan daha fazlasını ödüyor. Özel hastaneler, SGK’nın ödediği ücretin yüzde 200’ü kadar fark ücreti alabiliyor.

Çalışanlar ve emekliler dikkat SGK karşılıyor ama...

6 YERİNE 106 LİRA

Bir örnek vermek gerekirse, yaşlılık hastalığıyla (geriatri) ilgili bir hekime giden emekli, devlet hastanesinde muayene olduğunda maaşından sadece 6 lira katılım payı kesiliyor. Ancak özele gidenler, 106 lira para ödemek durumunda. Bunun 60.48 lirası özel hastane muayene farkı, 30.24 lirası SGK’nın sizin adınıza hastaneye ödediği para, 15 lirası maaştan kesilen katılım payı. Çalışan sigortalılar katılım payını eczaneye ödüyor.

Haberin Devamı

HASTANAYE GÖRE

Fark ücreti özel hastanelerin ve tıp merkezlerinin ücret politikasına göre değişebiliyor. Genelde tıp merkezlerinde muayene, özele göre biraz daha uygun. Yaşlılık hastalıklarında uzmana giderek muayene olan ve 106 lira para ödeyen bir emekli, tıp merkezinde aynı muayene için 8 lira az yani 97 lira ödüyor. Muayene olmadan önce listedeki tavan ücretler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Hastaneler bu ücretlerin üstünde ücret alamaz.

Çalışanlar ve emekliler dikkat SGK karşılıyor ama...

HER DURUMDA FARK ÜCRETİ ALINMAZ

Kaza geçirdiniz ya da evdeyken apandistiniz patladı ve hastaneye acile gittiniz, hastane sizden fark ücreti alamaz. Fark ücreti, acilin dışındaki haller için geçerli.

Bunun dışında; yoğun bakım, yanık tedavisi, kanser tedavisi, yeni doğmuş çocuklara verilen sağlık hizmeti, organ-dokuhücre nakli, doğum nedeniyle yapılan cerrahi işlemler, diyaliz tedavisi, kalp-damar cerrahisi için hastaneler fark ücreti alamıyorlar.

Kaynak: Posta