Geri Dön
EkonomiÇanakkale Köprüsü dünya basınında büyük yankı uyandırdı

Çanakkale Köprüsü dünya basınında büyük yankı uyandırdı

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı. Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü dünya basınının da gündeminde yer aldı. İşte detaylar...

Çanakkale Köprüsü dünya basınında büyük yankı uyandırdı

1915 Çanakkale Köprüsü'nün hizmete açılması dünyada da geniş yankı buldu. Amerikan CNN Travel internet sitesi, "Türkiye, Avrupa ile Asya arasında rekor kıran köprüyü açtı" manşetini attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2002'den bu yana havaalanlarından demiryollarına, tünellerden boğaz köprülerine kadar birçok projeye imza attığı vurgulandı.

Köprünün "dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü" unvanına sahip olduğuna dikkat çekildi.

AP: TÜRKİYE DEV BİR KÖPRÜ İNŞA ETTİ

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı da "1915 Çanakkale Köprüsü"nün açılışını "Türkiye, Asya ve Avrupa’yı birleştiren dev bir köprü inşa etti" başlığıyla duyurdu.

ABC News, köprünün mimarisinin sembollerle dolu olduğuna vurgu yaptı.

TRT Haber'de yer alan habere göre Türk bayrağının renklerini de taşıyan köprünün 2023 metrelik orta açıklığının Cumhuriyet'in 100'üncü yılını simgelediğine yer verildi.

INDEPENDENT: TÜRKİYE DEVASA BİR KÖPRÜ İNŞA ETTİ

İngiliz The Independent gazetesi, "Türkiye, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan devasa bir köprü inşa etti" başlığı attığı habere geniş yer ayırdı.

Fransız Sud-Ouest gazetesi, haberi "Dünyanın en uzun asma köprüsü Türkiye'de açıldı" başlığıyla verdi.

L'Express gazetesinde ise "Dünyanın en uzun asma köprüsünün açılışı Çanakkale zaferinin yıldönümünde yapıldı" ifadeleri kullanıldı.

"Pekin Günlüğü" gazetesi, köprünün 1 saatlik geçiş süresini 6 dakikaya indireceğine yer verdi.

Bu sayede, enerji tüketimi ve karbon salımı açısından yıllık 415 milyon euro tasarruf sağlayacağı duyuruldu.

İŞTE 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜN ÖZELLİKLERİ

1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada ilk olmaya aday. Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla köprü, 'dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü' unvanını aldı.

Kırmızı beyaz renkteki 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, 318 metrelik yüksekliğiyle Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı tarih olan 3'üncü ayın 18'ini simgeleyen kulelerinin üst kısmında Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisinin tasviri yer alacak. 770'er metre kenar açıklıklarla toplam 3 bin 563 metre uzunluğundaki köprü, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle toplam 4 bin 608 metre geçiş uzunluğuna sahip. Gidiş ve geliş yolu 3'er şeritli olan köprü 45,06 metre genişlikte. Köprü tabliyesinin 2 tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yer alıyor.

'Asrın projesi' olarak gösterilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projesi kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa ediliyor. Çanakkale Boğazı, 1915 Çanakkale Köprüsü ile yaklaşık 6 dakikada kesintisiz geçilebilecek.

TÜRKİYE'NİN EN UZUN ASMA KÖPRÜLERİ

Özellikleri itibarıyla "simgelerin köprüsü" olarak anılan 1915 Çanakkale Köprüsü, 2023 metrelik orta açıklığıyla "dünyanın en uzun orta açıklı asma köprüsü" konumunda.

1915 Çanakkale Köprüsü - 4.608 M
Osmangazi Köprüsü - 2.682 M
Yavuz Sultan Selim Köprüsü - 2.164 M
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü - 1.510 M
15 Temmuz Şehitler Köprüsü - 1.560 M