Geri Dön

‘Çay göçü’ başladı

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, seyahat kısıtlaması kaldırılan çay üreticileri, dün sabahtan itibaren memleketlerine gelmeye başladı. Kent girişlerinde yoğun trafik meydana geldi. 3 günde 50 bin kişinin gireceği bölgede, üst düzey güvenlik ve sağlık önlemleri uygulanıyor.

‘Çay göçü’ başladı

 

İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilen üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacak. Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanacak. Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak.

14 maddelik taahhüt

Çay toplamak için memleketlerine gelenlere 14 maddelik taahhütname imzalatılıyor. Taahhütnamede, 7 gün evde kalma, 30 gün süresince bölgeden ayrılmama şartı var. 7 gün sonunda aileden bir kişi alışverişe çıkabilecek. Test sonucu negatif çıkanlar 7’nci günün sonunda çay bahçelerine girip, hasat yapabilecek. Pozitif çıkan olursa tüm aile fertleriyle birlikte karantinaya alınarak, tedavilerine başlanacak.

Bu kişilerin çayları ise muhtarlık ve ziraat odaları organizasyonuyla toplattırılacak. 14 günün sonunda, testi negatif çıkan kişiler, normal hayata dönecek.

Çay üreticilerine 14 gün boyunca bayram dahil ziyaretçi kabul etmeyecek ve hiç kimseyi de ziyarete gitmeyecek. Çocukların da dışarı çıkıp, akranlarıyla oyun oynamalarına izin verilmeyecek.

Mardin'de PKK ve işbirlikçilerine şafak operasyonuMardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Kapan-1 operasyonu kapsamında sözde Ömeryan, Bagok ve Gaprıha/Stawre kırsalında terör örgütü mensuplarının imhasına yönelik operasyonlar devam ederken milis ve isbirlikçilerine yönelik istihbari çalışmalar sonucu teknik ve fiziki takibe alınan PKK terör örgütüne yardım yataklık yaparak Suriye'den kurye aracılığı ile gelen silah ve mühimmatı teslim alan ve Derik Çataltepe Mahallesi'nde gizleyen 10 şahsın evine şafak vakti operasyon düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber