Geri Dön
Ekonomi‘Çay göçü’ başladı

‘Çay göçü’ başladı

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, seyahat kısıtlaması kaldırılan çay üreticileri, dün sabahtan itibaren memleketlerine gelmeye başladı. Kent girişlerinde yoğun trafik meydana geldi. 3 günde 50 bin kişinin gireceği bölgede, üst düzey güvenlik ve sağlık önlemleri uygulanıyor.

‘Çay göçü’ başladı

 

İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden geçirilen üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacak. Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanacak. Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak.

14 maddelik taahhüt

Çay toplamak için memleketlerine gelenlere 14 maddelik taahhütname imzalatılıyor. Taahhütnamede, 7 gün evde kalma, 30 gün süresince bölgeden ayrılmama şartı var. 7 gün sonunda aileden bir kişi alışverişe çıkabilecek. Test sonucu negatif çıkanlar 7’nci günün sonunda çay bahçelerine girip, hasat yapabilecek. Pozitif çıkan olursa tüm aile fertleriyle birlikte karantinaya alınarak, tedavilerine başlanacak.

Bu kişilerin çayları ise muhtarlık ve ziraat odaları organizasyonuyla toplattırılacak. 14 günün sonunda, testi negatif çıkan kişiler, normal hayata dönecek.

Çay üreticilerine 14 gün boyunca bayram dahil ziyaretçi kabul etmeyecek ve hiç kimseyi de ziyarete gitmeyecek. Çocukların da dışarı çıkıp, akranlarıyla oyun oynamalarına izin verilmeyecek.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler