Geri Dön
EkonomiÇekte infaz durdurma asgari ücrete destek

Çekte infaz durdurma asgari ücrete destek

Meclis Genel Kurulu’nda, “torba teklif” olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Yasayla Çek Kanunu’nda düzenleme yapıldı. Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022’ye kadar, diğer taksitleri anılan tarihten itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde mahkumiyetin bütün sonuçlarını ortadan kaldırma imkanı tanınacak.

Çekte infaz durdurma asgari ücrete destek

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Genel Kurul, cumartesi saat 14.00’te toplandı ve aralıksız 17 saatlik çalışma sonucu, pazar sabahı saat 07.35’de ekonomi ile ilgili bir dizi konunun yanı sıra TMSF tarafından yapılan kayyum atamalarında süre uzatımı getiren torba kanun kabul edildi. Yasanın getirdiği belli başlı düzenlemeler şöyle:

- 75 TL’lik asgari ücret desteği uygulaması 2021 yılında da sürecek.

- Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022’ye kadar, diğer taksitleri anılan tarihten itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde mahkumiyetin bütün sonuçlarını ortadan kaldırma imkanı tanınacak. Ödemelerine sadık kaldıkları sürece infazları durdurulacak. Bu hüküm, 30 Nisan 2021’e kadar işlenen suçlarda yargılama aşamasında olan dosyalarda da uygulanacak. Çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini ödemek için öngörülen süre 30/6/2022 tarihine kadar uzatılacak. Düzenleme 30/4/2021 tarihine kadar işlenmiş ve yargılaması devam eden suçlar bakımından, çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birinin 30/6/2022 tarihine kadar ve bu düzenlemede belirtilen taksitlerin süreleri içinde alacaklıya ödenmesi koşuluyla, infaz aşamasında uygulanabilecek.

Gümrükte ödül var

- Tarım Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022 olacak.

- Gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla mücadele görevleri kapsamında yüksek hizmetleri görülenler ile olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyan gümrük muhafaza personeli ödüllendirilecek.

Cumartesi günü saat 14.00’te toplanan Meclis Genel Kurulu aralıksız 17 saat boyunca çalıştı. Pazar sabahı saat 07.35’te ‘torba teklif’ olarak adlandırılan teklif kabul edilerek yasalaştı.

3 yıl daha uygulanacak

- Terör örgütlerine irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere yönelik soruşturmalarda TMSF’nin kayyım atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021’den itibaren 3 yıl daha uygulanacak.

- Gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili 12 güne kadar sürdürülmesi 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl uzatılacak.

- Terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu  görevlilerinin ihracı, rütbelerinin geri alınması gibi tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl daha uzatılacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler