Geri Dön
EkonomiÇevre için sorumluluk taahhüdü

Çevre için sorumluluk taahhüdü

Akbank, sürdürülebilir bankacılık sektörü için çerçeve niteliğindeki Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin resmi imzacısı oldu. Girişim, aktif büyüklükleri toplamda 60 trilyon doları bulan 69 ülkeden 240 bankayı bir araya getiriyor.

Çevre için sorumluluk taahhüdü

Akbank Finansal Yönetimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Türker Tunalı, “Sektörümüzün sürdürülebilir ve yeşil bir ekonomiye geçişte oynadığı kritik rolün bilincindeyiz. Bu bağlamda, Akbank olarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) üyesi olmaktan ve Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne bağlı kalacağımızı taahhüt etmekten gurur duyuyoruz” dedi. Tunalı, şunları söyledi:

“Üyeliğimiz, Türkiye’yi geleceğe taşıyan öncü banka olma vizyonumuza ulaşırken sürdürülebilirliği finansal hizmetlerimize daha fazla entegre etme konusundaki isteğimizi de yansıtıyor. Sürdürülebilirlik stratejimizi ve hedeflerimizi, çevre ve toplum için daha fazla olumlu etki yaratmak üzerine tasarladık. Sürdürülebilir finansman, insan ve toplum, ekosistem yönetimi ve iklim değişikliği alanlarında, kendimize uzun vadeli hedefler koyduk. Bu alanlardaki çalışmalarımızla, daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmadaki aktif rolümüzü devam ettireceğiz.”

Sorumlu bankacılık

Sorumlu Bankacılık Prensipleri, bankaların strateji ve uygulamalarının, toplumun, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris İklim Anlaşması’nda belirlediği gelecek vizyonuyla uyumlu olmasını sağlama konusunda önde gelen bir çerçeve olarak tanımlanıyor. İmzacı bankalar sürdürülebilirlik stratejilerinde iddialı olmayı, sürdürülebilirliği yaygın hale getirmeyi ve iş yapış biçimlerinin merkezine almayı taahhüt ederlerken, sürdürülebilir finansman konusunda da en önde gelen kurumlar arasında olma imkanını buluyor.

Bu prensipler kapsamında, imzacı bankalar faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal etkiyi ölçüyor, en büyük etkiye sahip oldukları alanlarda hedefler belirleyip uyguluyor ve ilerlemeleri düzenli olarak kamuoyu ile paylaşıyor. Aynı zamanda prensipler bankalara riskleri sistematik olarak anlamaları ve sürdürülebilir ekonomiye geçişte ortaya çıkan fırsatları yakalamaları için bir çerçeve sunuyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Baykar'ın acı günü! Tarık Kesekçi için cenaze töreniTrafik kazasında hayatını kaybeden Baykar Savunma uçak mühendisi Tarık Kesekçi için cenaze töreni düzenleniyor. Törende konuşan Selçuk Bayraktar, "Yolda şehit oldular. Tümüyle memleketi adına gençler yetiştirmek için yola çıkmışlardı. Kendisi ile Akıncı'da çok mesaimiz oldu. Kendisi bir akıncıydı." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler