Geri Dön
EkonomiÇok iyi para ediyorlar!

Çok iyi para ediyorlar!

Tedavülden kalkan banknotlar koleksiyoncular tarafından kapışılıyor. Dünyada 23 adet kaldığı düşünülen Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk 1000 lirası, şimdi 500 bin ila 1 milyon lira arasında alıcı buluyor

Çok iyi para ediyorlar!

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca kullanıldığı dönemlerde enflasyona yenik düşerek tedavülden (dolaşımdan) kaldırılan banknotlar, koleksiyoncular tarafından 1 milyon liraya varan rakamlarla el değiştiriyor.

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar 93 yılda 9 emisyon grubunda 135 tertip çeşit banknot (kâğıt para) dolaşıma çıkarıldı.

İlk 6 emisyon grubundaki banknotların tamamı ile 7’nci emisyon grubundaki banknotların bir kısmı değişik tarihlerde dolaşımdan kaldırıldı ve 10 yıllık zaman aşımı sürelerinin sonunda değerini yitirdi.

Tedavülde olmayan banknotların bazıları şu anda koleksiyoncular için hazine değerinde. Koleksiyoncuların en yüksek fiyatı biçtiği paralardan biri, birinci emisyon birinci tertip bin lira...

Merkez Bankası’na geri dönmemiş sadece 23 adet birinci emisyon birinci tertip bin lira bulunurken, söz konusu banknotlar 500 bin lira ile 1 milyon lira arasında alıcı buluyor.

Birinci emisyon birinci tertip 100 lira, 40 bin lira ile 70 bin lira arasında alıcı bulurken, birinci emisyon birinci tertip 500 lira 130 bin liradan başlıyor.

Atatürk ve İnönü resimleriyle çıkan ikinci emisyon birinci tertip 100 lira 7 bin 500 lira ile 20 bin lira arasında; 500 lira 10 bin lira ile 26 bin lira arasında, bin liralık banknotlar da 54 bin lira ile 98 bin lira arasında değerlerle eski para meraklılarına sunuluyor.

Çil olması önemli...

Birinci emisyon birinci tertip 50 kuruşlar 280 lira ile 800 lira arasında, 1 liralar 245 lira ile 3 bin lira arasında satışa çıkarılıyor.

İkinci emisyon ikinci tertip İnönü resimli 500 liralar 10 bin lira ile 26 bin lira arasında, ikinci tertip bin liralar 56 bin lira ile 98 bin lira arasında fiyatlarda satılırken, ikinci emisyon tedavül etmeyen İnönü resimli 50 kuruşlar 4 bin lira 17 bin 500 lira arasında değişiyor. 100 liralar ise 2 bin 800 liradan başlıyor.

Antalya’da “Antika” isimli para, pul, obje ve sanat galerisi sahibi ve koleksiyoncu Hasan Mavi, yurt içinden ve yurt dışından 30 yıldır banknot topladığını, yerli ve yabancı 20 binin üzerinde banknota sahip olduğunu söyledi.

Hasan Mavi, banknotun “çil” (Merkez Bankasından çıktığı haliyle, hiç kullanılmamış) olmasının, az bulunmasının, yıpranmamış ve seri numarasının sıralı olmasının değerini artırdığını vurguladı.

En pahalı cumhuriyet banknotunun birinci emisyon bin lira olduğunu kaydeden Mavi, ayrıca ikinci ve üçüncü emisyon banknotların da yüksek değerden el değiştirdiğini dile getirdi. Mavi, “Mor binlik” diye bilinen beşinci emisyon bin liraların da çil veya temiz olması durumunda 10 bin liraya kadar alıcı bulduğunu anlattı.

Batan geminin paraları bunlar

İkinci Dünya Savaşı sırasında İsmet İnönü döneminde İngiltere’de bastırılan paraları taşıyan ve Nisan 1941’de Yunanistan’ın Pire Limanı’nda Alman savaş uçaklarının saldırısı sonucu batan gemiden çıkarılan paraların da çok kıymetli olduğunu aktaran Mavi, şu bilgileri verdi:

“Özellikle batan gemiden çıkarılan 50 liralar birinci emisyon bin lirası kadar kıymetlidir. Zaten bu batan gemideki 50 liraları gören çok az sayıda kişi vardır. Birçok kişi birinci emisyon bin liralardan bile kıymetli olduğunu söyler. Batan geminin 100 lirası da vardır ama 50 lirası çok daha kıymetli parçalardır. Bugüne kadar alınıp satılmadığı için henüz değer biçilemedi.”
Altıncı emisyon paralarda iptal edilen paraların “Z” harfi ile basıldığını belirten Mavi, Z serisi ile başlayan banknotların da çilinin değerinin 5 bin lirayı bulduğunu söyledi.

‘YTL değerine ulaşmadı’

Yedinci emisyon döneminde 1980 sonrası enflasyonun patladığı dönemlerin banknotlarının basıldığını kaydeden Mavi, bu dönemin ilk 5 bin liralık banknotlarındaki küçük Mevlana resimli çil paraların 2 bin lira, büyük Mevlana resmi bulunan çil paraların ise 5 bin liradan satışa sunulduğunu bildirdi.

Sekizinci emisyonun paradan 6 sıfırın atıldığı Yeni Türk Lirası (YTL) banknotların basıldığı dönem olduğunu belirten Mavi, “Bu paralar çok kısa tedavülde kaldı, henüz değerine ulaşmadı ama ben çok değerleneceğini düşünüyorum. Şu anda YTL banknot takımı 800 liradan veriliyor” dedi. Mavi, şu anda kullanılan dokuzuncu emisyon banknotlarının da seri numarasının tamamı “8” olanların değerli olduğunu dile getirdi.

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler