Geri Dön
EkonomiÇöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırım

Çöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırım

BIST’in yeni oyuncularından Biotrend, çöp, çamur ve hayvansal atıktan üreteceği enerji için 2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıyor. Hedefte yurtdışına açılmak var.

Çöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırım

Doğtaş ve Kelebek Mobilya ile öne çıkan Doğanlar Holding’in; nisan ayında İstanbul Borsası’nda 750 milyon lira büyüklüğünde halka arz gerçekleştiren şirketi Biotrend; yurt içi ve yurtdışında hedef büyüttü. İçeride ‘Menderes’ yatırımı; dış yatırım cephesinde ise Balkanlar, Yunanistan ve Senegal öne çıkıyor.

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Biotrend Enerji ile biyokütle ve biyogaz alanlarında 18 tesise ulaştıklarını söyledi. “2020 sonu itibariyle 12 faal tesisimiz var” diyen Doğan, şöyle devam etti:

“2021’de devreye girecek olan 1 biyokütle ve 5 biyogaz tesisiyle, 18 tesiste evsel, tarımsal ve ormansal atıkları yüz milyonlarca kilovat saat elektriğe dönüştüreceğiz. Kurulu elektrik gücümüz yıl sonunda 91.5 megavata yükselecek. 2020 sonu itibariyle kurulu güç olarak 55.8 MW seviyesindeyiz. Sadece evsel atık değil aynı zamanda çamurdan bile enerji üretiyoruz. Hayvansal atıklardan da üretim yapma konusunda adımlarımız var.”

Çöp değil pırlanta

“Biri Erzurum İspir’de, diğeri de Ordu’da 16’şar megavatlık iki hidroelektrik santralimiz var. HES’te Hollandalılar ile ortağız. Enerjiye uzak değiliz ama çöpten elektrik üretimi hiç bildiğimiz bir alan değildi” diyen Davut Doğan, kardeşi İlhan Doğan’ın şu sözleri üzerine bu işe girdiklerini anlattı:

“Abi, bu işi basit çöp işleme tesisi gibi düşünme. Aslında ‘pırlanta’ gibi bir iş ve geleceği parlak. Çöpü ayrıştırıp, ilgili firmalara hammadde çıkarmaktan tut, kompost gübre üretimine kadar farklı tarafları var. Gelin bu işe girelim.”

Çöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırım

‘Menderes’ heyecanı

Biotrend’in İzmir, Balıkesir, Uşak, Sivas, İnegöl, İskenderun, Aydın, Aksaray, Çanakkale, Giresun ve Malatya olmak üzere farklı şehirlerde yatırımları var. Öte yandan Doğan, İzmir’de Menderes projesine yapacakları 40 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin en büyük tesisini kurmayı planladıklarını belirtti.

Doğan, “Ülkemizde kişi başı günlük üretilen çöp miktarı 1 kilogram düzeyinde. Toplam nüfusa göre günlük çöp miktarımız ise 80 bin ton. Ve bu miktarın ne yazık ki sadece 45 bin tonu işleniyor. Bu oranın yüzde 20’sini biz işliyoruz. Enerjide 100 milyon dolar yatırım yaptık. 160 milyon dolar daha yatırım planımız var. Toplamda 260 milyon dolara ulaşacak” diye konuştu.

Alım garantisi acaba ne olur?

Davut Doğan, bioenerjide 13 dolar/cent’lik alım garantisi desteği olduğuna işaret ederken, “30 Haziran 2021’de destek fiyatı 8 cent’e düşecek. Eğer bu değişiklik ileri tarihe bırakılmaz ise bioenerjinin cazibesi pek kalmayacak. İlle de düşürülecekse 10 cent yapılsa iyi olur” dedi. Doğan, kendilerinin mevcut tesisleri için 13 cent’lik fiyatta alım garantisi süresi ortalamasının 8.5 yıl olduğunu kayderken, “Mevcut tesislerimiz için sorun yok. Ancak, bundan sonra yapılacak olan yatırım kararlarında tereddüt oluşabilir” diye konuştu.

Sistem nasıl işliyor?

Biotrend’in enerji üretiminde çalışma sistemi şöyle:

- Şirket, belediyelerin topladığı çöpü önce ayrıştırıyor.

- Plastik, demir, kağıt, cam atıkları ilgili sektörlere hammadde olarak gönderiyor. Atıktan türetilmiş yakıt satışı yapabiliyor.

- Buhar satışı da söz konusu.

- Biyogaz ve deponi gazı tabanlı elektrik üretimi kapsamında karbon ticareti geliri elde edebilecek.

- Evsel atıklardan ayrıca kompost gübre de üretiyor. Kompost gübre park ve bahçelerde kullanılabiliyor.

Motosikletin otomobile çarpma anı güvenlik kamerasına yansıdıSAKARYA'nın Sapanca ilçesinde yola çıkan otomobil ile çarpışan motosiklet sürücüsü havaya fırlayarak yola düştü. Motosiklet sürücüsü ağır yaralanırken, kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler