Ekonomi Danimarka’nın IKEA’sı Türkiye’ye geliyor

Danimarka’nın IKEA’sı Türkiye’ye geliyor

19.03.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye’ye perakende alanında yeni bir marka adım atıyor. Danimarka’nın IKEA’sı denilen JYSK, doğrudan yatırım olarak geliyor. 4 Mayıs’ta Türkiye’de iki mağaza açacak. Türkiye’de büyüme planları yapan marka, eleman arayışına da girdi.

Danimarka’nın IKEA’sı Türkiye’ye geliyor

Hanife BAŞ - Deprem nedeniyle üzücü günler geçiren Türkiye’ye yatırım tarafında güzel bir haber geldi. Danimarka’nın IKEA’sı olarak tanımlanan JYSK (Yusk) Türkiye pazarına girmek için hazırlık yapıyor. Danimarka merkezli perakende zinciri, mobilya, ev ve uyku ürünleri satıyor. Markanın mayıs ayı başında Türkiye’de ilk mağazasını açacağı öğrenildi. İlk mağaza İstanbul’da açılıyor. 4 Mayıs’ta, İstanbul’da Torium ve Oasis Cadde AVM’de iki mağaza birden açılacak. 1.300 metrekarelik mağazaları olacak. Yıl sonuna kadar mağaza sayısını artıracak.

Haberin Devamı

Eleman arıyor

Marka, Türkiye’ye doğrudan yatırım olarak girecek. JYSK’nın Türkçe internet sitesi açtığı ve eleman aradığı da görüldü. www.kariyer.jysk.com.tr sitesinden eleman aranıyor.

Küresel perakende mağazaları zinciri olan marka Lars Larsen Group’un bir parçası. Lars Larsen, ilk JYSK mağazasını 1970’de Danimarka’nın Aarhus şehrinde açtı. Bugün 48 ülkede 3.200’den fazla mağazası var. 27 ülke doğrudan JYSK tarafından işletilirken, 21 ülkede JYSK Frachise’ın bir parçası.

JYSK üç yıl aradan sonra ilk uluslararası açılımını Türkiye ile yapmış olacak. Firmanın Danimarka merkezli web sitesinde görüşlerine yer verilen JYSK CEO ve Başkanı Jan Bogh, “Daha önce söylediğimiz gibi kolay ülke yok. Türkiye’de başarı elde etmek çalışanlarımızın yoğun emeğiyle olacak. Türkiye 82 milyonluk nüfusuyla önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

Haberin Devamı

JYSK Genişleme Direktörü Mikael Albaek Kristensen ise Türkiye pazarında önemli potansiyel gördüklerini dile getirdi. Kristensen, “Ürünlerimiz ve İskandinav tasarımı için büyük potansiyel görüyoruz. Özellikle genç nüfus cezbedici. Türkiye’nin batı kısmında potansiyel görüyoruz. İlk mağazamızı da burada açacağız. Türkiye, dağıtım merkezimiz olan Bulgaristan’a da yakın” diye konuştu.

Pek çok ülkede faaliyeti bulunuyor

JYSK’nın kendi yatırımıyla bulunduğu ülkeler şöyle:

Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, Birleşik Krallık. Franchise verdiği ülkeler ise şunlar: Arnavutluk, Ermenistan Azerbaycan, Kanada, Estonya, Faroe Adaları, Gürcistan, Grönland, İzlanda, Kosova, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Malta, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Tacikistan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam.