Geri Dön
EkonomiDavutoğlu: Pasaport harçları düşmeyecek

Davutoğlu: Pasaport harçları düşmeyecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, pasaport harçları ve diğer konsolosluk işlemleriyle ilgili bir çalışma yapmadıklarını bildirdi. Davutoğlu, 10 yıllık pasaport harcının yurt içindeki tutarının 441,40 TL, yurtdışındaki tutarının ise 177 avro olduğunu ifade etti

Davutoğlu: Pasaport harçları düşmeyecek

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, “Almanya’da yaşayan Türkiyer arasındaki işsizliğin Almanların üç katına ulaştığı ve her iki gençten birinin işsiz olduğu düşünülürse, sizce vatandaşlarımız bu denli yüksek pasaport bedellerini nasıl ödeyecekler? Yaptığınız son zamları geri çekip konsolosluk ve pasaport ücretlerini üçte birine düşürmeyi düşünüyor musunuz” sorularını yöneltti. Davutoğlu, yanıtında şunları kaydetti:

Herhangi bir çalışma yok
“Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl mevzuatımız uyarınca, Maliye Bakanlığımızca belirlenmektedir. Anılan bakanlıkça 31 Aralık 2012’de yapılan son düzenleme ile 1 Ocak 2013’ten itibaren yurtiçi yurtdışı farkı olmaksızın 72 TL (31 avro) değerli kağıt bedeli alınmaktadır. 492 sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (6) sayılı tarifede yer alan pasaport işlemlerine ilişkin 10 yıllık pasaport harcının yurtiçindeki tutarı 441,40 TL iken, yurtdışında 1177 avrodur. Halihazırda pasaport harçları ve diğer konsolosluk işlemleriyle ilgili harçların düşürülmesine ilişkin herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.”