Geri Dön

Demir İpek Yolu

›› Bakü - Tiflis - Kars (BTK) demiryolu hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Bakü’de açıldı. ‘Demir İpek Yolu’ benzetmesi yapılan hat için Erdoğan, “İstikbalimiz için çok önemli” dedi›› Londra’dan Çin’e kadar kesintisiz demiryolu bağlantısının kurulduğunu dile getiren Erdoğan yeni hatla yılda 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon yük taşınacağını ve maliyetlerin düşeceğini söyledi

Demir İpek Yolu

Çin’den Avrupa’ya kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, “Demir İpek Yolu” olarak nitelenen asrın projesi Bakü - Tiflis - Kars (BTK) demiryolu, dün görkemli bir törenle Bakü’de açıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Alat Limanı’ndaki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev ve Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov katıldı.

Çin’den Avrupa’ya 12 - 15 günde ulaşacak tren ile yılda 1 milyon yolcu, 6.5 milyon yük taşınması hedefleniyor.

Tarihi İpek Yolu’nu yeniden hayata geçirecek BTK Demiryolu Projesi, dün 5 ülkenin üst düzey yönetimi ile açıldı. Törenin ardından liderler, raylara temsili çivi çaktı. Demiryolu hattı makasını da değiştiren liderler, Kazakistan’dan gelen yük trenini Türkiye’ye uğurladı. Liderler daha sonra yolcu trenine binerek Alat Limanı’ndan Alat İstasyonu’na hareket etti. Erdoğan, törende şu mesajları verdi:

Hepimizin ortak başarısı

“Bugün içinde bulunduğumuz dönemin ötesinde istikbalimiz bakımından çok önemli bir adım atıyoruz. Bu törenle Asya’yı, Avrupa’yı ve Afrika’yı birbirine bağlama hedefiyle başlatılan Yeni İpek Yolu girişiminin halkalarından birini hizmete alıyoruz.

BTK demiryolunun ilk seferinin gerçekleşmesiyle Orta Koridor Projesi’nin en önemli ayağı tamamlanmış oluyor. Böylece Londra’dan Çin’e kesintisiz demiryolu bağlantısının kurulduğunu da ilan ediyoruz. Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan bu proje hepimizin ortak başarısıdır.

Azerbaycanlı kardeşlerim, ‘zahmetle yenilen acı soğan, minnetle yenilen baldan şirindir’ der. İşte bu proje zahmetle, özveriyle, alın teriyle hayat geçirildiği için çok kıymetlidir.

Bizler dünyanın kalbi olan son derece stratejik bir coğrafyada yaşıyoruz. Bölgemiz ulaşımdan ticarete, turizmden enerjiye muazzam bir potansiyele sahip. Türkiye olarak özellikle son 15 yıldır yaptığımız yatırımlarla bu potansiyeli hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz. Bugüne kadar BTK projesinin tamamlayıcısı niteliğinde birçok hizmeti halka sunduk. Marmaray, hızlı tren hatlarının inşası, mevcut hatların yenilenmesi, İstanbul’a inşa ettiğimiz ve üzerinde raylı sistem geçişi de yer alan üçüncü köprü bunlardan bazılardır.

Maliyet inecek

Bu yatırımlarla BTK demiryolu projesinin cazibesini artırdık. Alat Limanı ile sadece 3 ülkeyi değil, tüm Orta Asya Cumhuriyetlerini Batı güzergâhlarına bağlamış oluyoruz. Türkmenistan’ı Türkmenbaşı Limanı üzerinden Kazakistan’ı da Aktau Limanı üzerinden Avrupa’ya bağlıyoruz.

BTK Demiryolu Projesi, 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Hattın kapasitesi 2034’te 3 milyon yolcu, 17 milyon ton yüke ulaşacaktır. Maliyetleri ciddi manada düşürecek. Projenin önemi tarihi İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılarımız için en avantajlı imkanları sunmasından geliyor.”

ÇİN’DEN AVRUPA’YA 12 GÜNDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızlı tren hatlarımızın tamamı devreye girince Çin’den gelen yük BTK sayesinde Orta Koridor üzerinden 12-15 günde Avrupa ülkelerine ulaşacak. Şu anda Çin üzerinden Avrupa’ya giden yük miktarı 240 milyon tonun üzerindedir. Ülkelerimizden geçen Orta Koridor’dan bu yükün yüzde 10’unun taşınması halinde bile 24 milyon ton ilave yük taşınmış olacak” dedi.

Demir İpek Yolu

3 ülkenin büyük işbirliğiyle yapıldı

Toplam uzunluğu 838 kilometre olan demiryolunun, 76 kilometresi Türkiye’den, 259 kilometresi Gürcistan’dan ve 503 kilometresi ise Azerbaycan’dan geçiyor.

Projenin Türkiye bölümünde 4 istasyon, 3 köprü ile 76 kilometrelik demiryolu inşa edildi. Türkiye ile Gürcistan sınır geçişi tünelle sağlandı. Tünelin 2375 metresi Türkiye, 2070 metresi ise Gürcistan topraklarında bulunuyor.

Hattın Türkiye kısmının ihalesini 2007 yılı sonunda, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Abdurrahman Şentürk’ün yaptığı Özgün Yapı ile Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Tahir Çelik’in yaptığı Çelikler Taahhüt ortak girişimi kazandı ve hattı inşa etti.

BTK için Gürcistan kısmındaysa 105 kilometre yeni demiryolu hattı yapıldı, 154 kilometrelik ray yenilendi. Azerbaycan’da ise 503 kilometrelik demiryolu hattı projeye uygun hale getirildi.

Hattın devreye girmesiyle Çin’den çıkan yüklerin Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Hazar denizi ile Bakü Alat limanına, ordan da Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilmesi öngörülüyor.

Liderler uğurladı

Demiryolu Hattı’ndaki ilk seferde Kazakistan’dan getirilen tahıl Azerbaycan’ın Alat İstasyonu’ndan Mersin Limanı’na taşınıyor.

Tahılın taşındığı treni Türkiye’ye uğurlayan liderler, başka bir trenle limandan Alat İstasyonu’na 12 dakika süren bir yolculuk yaptı.

Demir İpek Yolu

Ticaret yolu 7000 kilometre kısalacak

BTK demiryolunun, bölgedeki taşıma koridorlarına önemli bir alternatif oluşturacağı, projenin ortağı Türkiye’nin ise BTK ve Marmaray ile birlikte Çin - Avrupa demiryolu trafiğinde önemli bir rol üstlenmesi öngürülüyor.

Çin’den Avrupa’ya giden demiryollarının tamamı Rusya’dan geçiyor. BTK’nın devreye alınmasıyla mesafe yaklaşık 7 bin kilometre kısalacak, ürünler Çin’den Avrupa’ya 15 günde ulaşılabilecek.

Demir İpek Yolu

‘İnanmadılar ama başardık’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, projenin Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasındaki dostluğun ve kardeşliğin sonucu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bazıları bu projenin hayata geçeceğine inanmıyordu. Bunun gerçekleşmesi mümkün değil diyorlardı. Bu üç ülke gösterdi ki bu mümkündür. Bizim güçlü irademizin, desteğimizin, inancımızın olduğu yerde bütün işleri başarmamız mümkündür. Bu üç ülke daima birbirini destekleyecek ve birlikte olacaktır.”

‘Yeni Avrasya Köprüsü’

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ise, “Bugün yeni Avrasya Köprüsü’nün açılışını yapıyoruz. Bu proje vatandaşlarımızı birbirine yakınlaştıracak ve onları refahına hizmet edecek. Turizmi geliştirecek ve yeni ilave işyerleri ortaya çıkacak” dedi.

Taşımayı 2 kat hızlandıracak

Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, “Bu proje Avrupa’ya kadar bize yol açacak. Bizim ülkelerimizin lojistik potansiyelinin geliştirmesine büyük katkı sağlayacaktır. Malın ulaşımı iki kat daha hızlı olacak” diye konuştu.

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, “Bu proje hem kıta açısından hem Orta Asya açısından çok önemli. Daha güçlü bir ulaşım koridoru gerçekleştirmiş olacağız. Demiryolu bize Çin ve Avrupa’ya kadar kısa, direkt yol yaratma fırsatı sunmaktadır” dedi.

Okulda taciz iddiası için oradaydı... Kanal D Muhabiri Şevval Şirin'e gözaltı!İstanbul Esenyurt'ta bir okuldaki taciz iddiası üzerine veliler eylem yaptı. Eylem üzerine okul yönetiminin çağırdığı polis Kanal D Muhabiri Şevval Şirin'i gözaltına aldı. Oysa ki Kanal D Muhabiri Şirin'in tek yapmak istediği taciz iddialarını okul yönetimine sormaya çalışmaktı. Bir odada saatlerce bekletilen Kanal D Muhabiri Şevval Şirin polislerden de şikayetçi oldu. İşte okulda taciz iddiaları ve polisin sadece işini yapmaya çalışan bir gazeteciyi gözaltına aldığı anlar...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber