Geri Dön

DenizBank satışına BDDK’dan onay

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye’nin 9’uncu büyük bankası ve 6’ncı büyük özel bankası olan Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devrine ilişkin yapılan başvuruyu uygun buldu.

DenizBank satışına BDDK’dan onay

BDDK’dan yapılan açıklamada, “Denizbank’ın yüzde 99.85 hissesinin Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emirliği’nde kurulu Emirates NBD Bank PJSC’ye devrine ilişkin başvuru, Bankacılık Kanunu’nun 18’nci maddesi çerçevesinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 27 Haziran 2019 tarih ve 8426 sayılı Kararı ile uygun bulunmuştur” denildi. DenizBank CEO’su Hakan Ateş, Milliyet’e yaptığı açıklamada bankanın, sermayedarı olan Rus Sberbank’tan Birleşik Arap Emirlikleri Bankası Emirates NBD’ye satışına ilişkin BDDK onayının gerçekleştiğini söyledi.

Ateş, BDDK onayından sonra Rekabet Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurumu onayının da gerektiğini, bu onayların ardından satış sürecinin tamamlanabileceğini belirtti. Ateş, gelişmelerin olumlu olduğunu söyleyerek satışın kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Defter değeri kadar

Sberbank ve Emirates NBD, DenizBank hisselerinin yüzde 99.85’inin devri için yaklaşık bir yıldır görüşme halindeydi.

Nisanda görüşmelerin tamamlandığı ve 15.48 milyar lira bedelde anlaşıldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Aynı gün gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bundan sonra sürecin düzenleyicilerde olduğunu bildirmişti.

Ateş, “Banka bugüne kadar 4 kere el değişti ama hiç temettü ödemedi. Türkiye’deki bütün kaynak Türkiye’de kaldı” demişti.

15.48 milyar TL’lik satış bedelinin aşağı yukarı defter değeriyle örtüştüğünü kaydeden Ateş nisandaki açıklamada şunları söylemişti:

“21 Mayıs’ta hissedarlık alım sözleşmesi imzalanmıştı. Düzenleyicilerin onayının beklendiği süreçte kurda ciddi dalgalanmalar oldu. Ekim sonu itibariyle 14.6 milyar TL olarak değerlenen fiyat şu anda 15.5 milyar TL oldu. Rakam, defter değeriyle birebir örtüşüyor. Çok büyük bankalar defter değerlerinin hayli altında, yarısı kadar işlem görürken Denizbank hisselerinin bire bir değerle el değiştirmiş olması çok önemlidir.”

Suudi Arabistan’da Aramco tesislerine füzeli saldırıSuudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco şirketine ait akaryakıt tankına yapılan füzeli saldırı sonucu yangın çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber