Ekonomi Denizcilikte kadın istihdamına destek

Denizcilikte kadın istihdamına destek

15.08.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) yaklaşık 3,5 milyon genç kadının sorun ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin dijital portalı ve Fırsatlar Haritası açıldı. Fırsatlar Haritası sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki NEET genç kadınlar; iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına kolaylıkla erişim sağlayabilecek.

Denizcilikte kadın istihdamına destek

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen, “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesinin dijital portalı ile NEET genç kadınların Türkiye’nin her yerinde iş, staj, eğitim ve girişim desteğine ulaşmalarını sağlayan Fırsatlar Haritası açıldı. Projenin adını taşıyan ve projeyle ilgili her türlü bilgiye kolayca erişme imkanı sunan www. geleceginikurangenckadinlar.org’da; “Fırsatlar Haritası”, “Online Eğitim”, “Mentorluk”, “Hibe Programı” gibi modüllerin yanı sıra NEET (Ne Eğitimde Ne İstihdamda) kavramıyla ilgili birçok makale ve istatistikler de yer alıyor.

Haberin Devamı

Genç NEET kadınlar için adım

Fırsatlar Haritası’nın önemine değinen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Ülkemiz, Avrupa’da en büyük NEET oranına sahip ülke durumunda. Bu büyük toplumsal soruna dikkat çekmek ve çözüm aramak adına hayata geçirdiğimiz Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri de dijital portal ve Fırsatlar Haritası. Fırsatlar Haritası sayesinde genç kadınlar, Türkiye’nin her yerinden eğitim, iş, staj, girişim desteği fırsatlarına bu harita ile ulaşabilecek. Her zaman vurguladığımız gibi bu tip küresel meselelerde kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademi iş birliği içinde çalışmalıdır. Fırsatlar Haritası’nda ne kadar çok kurumun istihdam ve eğitim fırsatı yer alırsa genç NEET kadınlar için hep birlikte bir adım atmış oluruz. Bu vesileyle, özel sektördeki tüm değerli kurum ve kuruluşları Fırsatlar Haritası’nda yerlerini almak üzere davet ediyorum. Çünkü biliyoruz ki; genç kadınları eğitime ve iş hayatına, dolayısıyla da topluma kazandırmak ancak kolektif etkiyle mümkün” dedi.

Haberin Devamı

Fırsatlar Haritası Nedir?

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin en önemli araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET genç kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine en yakın iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar bin 500’e yakın fırsatın yer aldığı Fırsatlar Haritası’nda kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan fırsatlara yer veriliyor.

Türkiye’de sayıları 3,5 milyona ulaşan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınlara fırsatlarıyla ulaşmak isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Fırsat Girişi” özelliğiyle kendi fırsatlarını haritaya girme imkanı buluyor. NEET genç kadınlar, dijital portal üstündeki “Online Eğitim” modülü ile hak temelli eğitim videolarına ulaşabiliyor. Online eğitimlere katılan NEET kadınlar, daha sonra izledikleri eğitim videosunu değerlendirebiliyor ve aynı zamanda yorum yazabiliyor. Saha araştırmalarının tamamlanmasını takiben tasarlanacak eğitimlerden sonra gerçekleştirilecek kişisel gelişim odaklı “Mentorluk Programı” ile ilgili bilgilere de dijital portaldan ulaşılabilecek. “Hibe Programı” ise Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri destekleyecek farklı projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlayacak. Bu kapsamda; Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Trabzon ve Van olmak üzere 11 ilde NEET genç kadınlarla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarına destek verilecek.

Haberin Devamı

Şubat ayında hayata geçti

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” projesi, Türkiye’de 18-29 yaş arasındaki ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırma hedefiyle Şubat ayında hayata geçti. Proje, yüzde 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını artırmak, güçlenmelerini sağlamak, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamı

İş’te Eşit Kadın Sertifikası büyüyor

İş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunan kurumlar, Sürdürülebilirlik Akademisi ve İngiliz denetim şirketi Intertek işbirliği ile yapılan bağımsız bir denetim sonrası belgeleme için yeterli olan puanı aldıklarında İş'te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

Denizcilikte kadın istihdamına destek

Fırsat eşitliğine yönelik taahhüt ve söylemlerini eyleme geçirmiş olan kurumlar yönetim sistemi, işe alım ve çalıştırma, iş sağlığı ve güvenliği, tedarik zinciri ve sosyal etki ana başlıkları altındaki kriterlere göre denetleniyorlar. Belgeleme için denetimleri gerçekleştiren Intertek, yüzden fazla ülkede denetim, gözetim, test, kalite denetimi ve sertifikasyona kadar pek çok alanda farklı sektörlerde hizmet veriyor. Kurum itibarı, çalışan bağlılığı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları uyumu, sürdürülebilir yönetim sistemi oluşturma gibi pek çok alanda kurumlara katkısı olan İş'te Eşit Kadın Sertifikası aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği için yapılan çalışmaların önemli örneklerinden biri. Sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümlerinde bir marka olan Saint-Gobain Grubu'nun inşaat iş kolunda faaliyet gösteren Weber, Türkiye'deki altı fabrikası ve bölge müdürlüklerindeki, Intertek tarafından gerçekleştirilen denetimleri başarı ile tamamlayarak kendi sektöründe İş'te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazan ilk şirket oldu.

Haberin Devamı

Weber İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Ece Kaya, "Saint-Gobain Weber olarak kadın, kadının güçlendirilmesi, istihdamı ve eğitimi ile ilgili her türlü projenin içinde var olduğumuzun, içinde yaşadığımız toplum ve tüm paydaşlarımız tarafından bilinir olması bizim için çok değerli. Bu konuda sektörümüzde öncü olarak, toplumsal farkındalık yaratma konusunda attığımız adımların önemine yürekten inanıyoruz. Son beş yıldır kurum kültürümüz, değerlerimiz ve insan kaynakları uygulamalarımız ile sahip olduğumuz Top Employer Türkiye'nin 'En İyi İşverenleri' sertikasına ek olarak aldığımız 'İş'te Eşit Kadın' sertifikası ile tüm çalışanlarımıza, cinsiyet farkı gözetmeksizin eşit haklara ve fırsatlara sahip oldukları, insana değer veren ve insanı önemseyen bir çalışma ortamı sunmanın gururunu taçlandırmış olduk" dedi.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ pinar.aktas@milliyet.com.tr