Ekonomi Depremden etkilenen işletmelere can suyu

Depremden etkilenen işletmelere can suyu

13.11.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

KOSGEB Başkanı Serdar İbrahimcioğlu, 10 günde binin üzerinde depremzede işletmenin ödeme talebini onayladıklarını belirterek, “Hak kazanan işletmeler en geç bir ayda hesaplarında ödemeleri görecek” dedi.

Depremden etkilenen işletmelere can suyu

KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın talimatıyla başladığı deprem bölgesindeki saha ziyaretlerine devam ediyor. Geçen hafta Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da KOBİ’lerle buluşarak Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi’ni tanıtan KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, Adana, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep’te de sanayi ve ticaret odalarında projenin ayrıntılarını anlattı. İbrahimcioğlu’nun düzenlediği toplantıları, KOBİ’ler yakından takip etti. KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, “Daha 10 günü yeni tamamlamışken binin üzerinde işletmenin de ödeme talebini onayladığımızı ifade etmek isterim. Başvurularını yapıp hak kazanan işletmelerimiz en geç bir ay içerisinde hesaplarında ödemeleri görecekler” dedi.

Haberin Devamı

İş sürekliliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan KOSGEB’in uluslararası fonları kullanarak başlattığı proje, depremden etkilenen bölgelerde KOBİ’lerin iyileşmesi ve iş sürekliliğinin sağlanmasını amaçlıyor. KOSGEB eliyle uygulanan projenin finansmanı Dünya Bankası tarafından sağlanıyor.

Projeden, depremin yıkıcı etkisinin ez fazla görüldüğü Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Nurdağı ve İslahiye’de hasar gören veya en az yüzde 30 gelir kaybına uğrayan işletmeler, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa ve Gaziantep’te ise (Nurdağı ve İslahiye ilçeleri hariç) hasar gören işletmeler faydalanacak.

Faizsiz

Şartları uyan işletmeler, hasar durumuna, bulunduğu il ve işletme ölçeğine göre 200-750 bin lira arasında destekten yararlanacak. Başvurular, www.kosgeb.gov.tr’den yapılacak. Destekten faydalanmak isteyen işletmelerden yalnızca, borç taahhütnamesi ve hasar durum belgesi talep edilecek.

Haberin Devamı

KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak. İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek. Tamamen faizsiz olan program, teminat da istenmeyecek.