Geri Dön
EkonomiDev ihalede 'olağan süreç' uygulanmaya devam edecek!

Dev ihalede 'olağan süreç' uygulanmaya devam edecek!

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi kapsamında, işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanması için "olağan süreç" uygulanmaya devam edilecek.

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirme ihalesinde, işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanması için "olağan süreç" uygulanmaya devam edilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ihalede, 664 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ'nin, işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini duyurması ile Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) imar planını onayladığına ilişkin kararının bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, gözler bundan sonraki sürece çevrildi.

Bu gelişme sonrası da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından "olağan sürecin uygulanacağı" ve sözleşme imzalaması için ilk olarak en yüksek teklifi veren Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ'nin davet edileceği öğrenildi. Söz konusu şirketin, bu davete olumlu yanıt vermemesi durumunda, sırasıyla ikinci ve üçüncü en yüksek teklifi veren firmalara teklifte bulunulacak.

Bu firmaların da devir sözleşmesini imzalamaması durumunda ihale iptal edilecek.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ...

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın 23 Mayıs 2014'te gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 664 milyon dolarla Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ vermişti. İhalede ikinci en yüksek teklifi 654 milyon dolarla Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ, üçüncü en yüksek teklifi ise 600 milyon dolarla Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ-Yılport Holding AŞ Ortak Girişim Grubu vermişti.

ÖYK'nın, limanın işletme hakkının, ihalede en yüksek teklif sahibi Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ'ye verilmesine, şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, ikinci ve üçüncü en yüksek teklifi veren firmalara bu hakkın verilmesine ilişkin kararı, 23 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Koç Holding'den, bağlı ortaklığı Tek Art Kalamış'ın Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi'ni imzalamaktan vazgeçtiğine ilişkin dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na açıklama yapılmıştı.

ÖYK, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'na yönelik imar planını 17 Mart 2015'te onaylamış, Kurul kararı da bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.