Geri Dön

Devre mülk satışında dolandırıcı iş başında

TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Genel Başkanı ve TÜDEF (Tüketici Dernekleri Federasyonu) Genel Başkan Yardımcısı Aziz Koçal, devre mülk satışı ve tatil pazarlamalarında halkın kandırıldığını belirterek uyarılarda bulundu.

Devre mülk satışında dolandırıcı iş başında

Termal tatil programlarına ve devre mülk satışlarında vatandaşlardan mağduriyet şikayetleri aldıklarını söyleyen Koçal, “Devre mülk pazarlamacıları genellikle çekilişte size bir iki gün bir gaecelik tatil çıktı diyerek, Yalova termal ya da başka bir yerde termal tesislere götürerek, burada satışını vaat ettikleri devre mülk tanıtımlarını yaparak kişileri sözleşme imzalamaya zorluyorlar. Bir kişinin başına beş altı kişi gelerek baskı altına alarak sözleşme imzalattırdıklarını mağdurlar bize anlatıyor” dedi.

“Hatta siz kullanmazsanız, biz yüksek fiyata başkasına sizin adınıza kiraya vereceğiz vaatlerinde bulunuyorlar. Yüksek kira getirisi olan devre mülk satışı ile “tüketicileri mağdur ediyorlar” diyen Aziz Koçal, “Emekli ikramiyesini bile yatıranlar var” dedi.
Devre mülk büyüyor

TÜKODER Genel Başkanı ve TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Aziz Koçal, dolandırılıcılığa ilişkin şöyle konuştu: “2+1 devre mülk alan bir tüketiciyi belli bir süre sonra ödemesi bitti ise çağırarak, 2+1’de mutfak yok denerek, 3+1’e yükseltip ilave para alıyorlar, 3+1 bitiyor, yüzde yüz kira garantili diyerek 4+1’e yükseltip yine para alıyorlar. Şirketi tanımayan vatandaşlarımız maalesef bu vaatlere inanıyorlar. Bu şirketin sözleşmelerin hiç biri kanunun belirlediği şartlara uymuyor. Vatandaş istediği zaman cayma hakkını kullanarak senetlerin ve ödediği paraların iadesini talep edebilirler. Tüketici mahkemesi için avukat şartı yok. Tüketici yazdıracağı bir dava dilekçesi ile birlikte tüketici mahkemesine dava açarak, davasını takip edebilir.”

Devre mülk satışında dolandırıcı iş başında
‘Bakanlığa şikâyet edin’

Koçal, şunlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi: “Sözleşme devre tatil veya gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi başlığı altında noterde düzenlenmeli. Cayma hakkı mutlaka yazılmalı. Sözleşmeyi düzenleyen, senetlerin hamili, tahsilat makbuzlarındaki isimler ve tapunun maliki aynı şirket olmalı. Senetler mutlaka nama yazılmalı. Nama yazılı senet devir ve ciro edilemez. Bu tüketiciyi üçüncü şahıslara karşı korur. Devre mülk sözleşmesi yapan her tüketicinin 14 gün içerisinde cayma hakkı var. Noterde yapılmayan sözleşmenin geçerliliği yok. Bu nedenle tüketici istediği zaman cayma hakkını kullanıp sözleşmeyi fesh edebilir ve yaptığı ödemeler ile senetleri geri isteyebilir. Satışı yapan şirket mülkü sözleşmede belirtilen tarihte teslim etmezse tüketicinin senetlerini icraya koyamaz, senetleri üçüncü kişilere ciro edemez. Senetleri icraya konmuş olan tüketiciler itiraz süreci geçmiş ise derhal tüketici mahkemesinde sözleşmenin iptali, senetlerin ve ödenen tutarların iadesi için ihtiyati tedbirli dava açmaları gerekiyor.

Mağdur olan, senetlerini iade alamayan, şirkete ulaşamayan vatandaşlarımız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve alo 175’e mutlaka şirketi şikayet etsinler.”


Balon balığının kuyruğuna 5 lira destek ödemesiTarım ve Orman Bakanlığı'nın balon balığı avcılığı için bu yıl kuyruk başına 5 lira destek ödemesi yapma kararı Antalyalı balıkçıları sevindirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber