Geri Dön
EkonomiDijital oyun pazarı yüzde 29 büyüdü

Dijital oyun pazarı yüzde 29 büyüdü

Türkiye’de dijital oyun sektörünün, Kovid - 19 salgını nedeniyle insanların çoğunun zamanını evde geçirmelerinin de etkisiyle geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 büyüdüğü belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ‘2020 Dijital Oyunlar Raporu’nu yayınladı.

Dijital oyun pazarı yüzde 29 büyüdü

Sektörün 2020’de salgının da etkisiyle küresel ölçekte yüzde 9.3 artarak, 159 milyar dolara ulaştığına işaret edilen raporda, pazarın 2026 yılına kadar 295 milyar doları aşmasının tahmin edildiği belirtildi. Dijital oyun endüstrisinin, salgın döneminde en büyük artışı mobil oyunlarla sağladığına yer verilen raporda, bu oyunlarla 2020’de 77.2 milyar dolar gelir elde edildiği bildirildi.

Günde 4 saat oyun

Türk oyunlarının dünya ortalamasına göre 2 kat daha fazla ilgi gördüğü ve indirilme sayısının ortalama 759 bin 470 kişiyi bulduğu Türkiye’de, oyun geliştirici şirket sayısının 239’a yükseldiği, insanların günde ortalama 4 saatten fazla oyun oynamaya vakit ayırdığı belirlendi.

Muhittin Böcek'ten yangın açıklaması 4 noktada çıkması düşündürücüAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Hiç böyle yangın görmedim. En kötü günümüzü yaşıyoruz. 4 noktada birden yangın çıkması düşündürücüdür. Acaba kundaklama var mı diye çok merak ettik ama konumuz şu an onu merak etmek değil. Can kaybı olmadan yangını nasıl söndürebiliriz bunun için çalışıyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler