Geri Dön

Dijital takografa geçiş sürecinde 6 ay uzatmaya gidiliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dijital takograf uygulamasının 10 Temmuz 2020 tarihine ertelendiğini açıkladı. Takograf cihazı, yük ve yolcu taşımacılığı yapan otobüs, kamyon ve çekicilerde sürüş ve dinlenme süreleri ile aracın aşırı hız bilgilerini kayıt altına almak amacıyla kullanılıyor.

Dijital takografa geçiş sürecinde 6 ay uzatmaya gidiliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 1 Ocak itibariyle otobüs ve kamyonlarda dijital takografı zorunlu kılmıştı. Buna göre sürücü verileri analiz edilerek bakanlığa iletilecekti. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, dijital takograf uygulamasının 10 Temmuz 2020 tarihine ertelendiğini açıkladı.

2012 yılında takograf uygulamalarının amacına hizmet etmesi için çeşitli düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemeler kapsamında dijital takografa geçişle ilgili araç model yıllarına bağlı 5 yıllık bir takvim belirlenmiş ve 2014 yılında süreç kademeli olarak başlatılmıştı. Dijital takografa geçiş için değişim sürecine mevzuatta tanınan süre 31/12/2019 tarihinde son bulmuş ve zorunluluk başlamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ise yeni bir adım atarak bu süreyi 10/07/2020 tarihine kadar uzattı.

TARİH 6 AY UZATILDI

Yıl sonunda yoğunlukların oluştuğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Son kademede bulunan araç sayısının önceki yıllara göre fazla olması ve geçiş işlemlerinin son günlere bırakılması yıl sonunda yoğunluk oluşturmuştur. Bahse konu yoğunluğun taşımacılık sektöründe mağduriyet yaratmaması için dijital takografa geçiş sürecinde son tarihin 6 ay ek süreyle 10/07/2020 olarak revize edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir." dedi.

 

 

İnşaat alanından poşet içerisinde kafatasları çıktıAydın’ın Nazilli ilçesindeki bir inşaat alanında yağmur nedeniyle toprakta oluşan göçüğü düzeltmek isteyen işçiler, poşet içerisinde 3 kişiye ait olduğu tahmin edilen kafatası ve insan kemikleri buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber