Geri Dön
Ekonomi‘Doğal olarak’ çevreci sektör

‘Doğal olarak’ çevreci sektör

Ev ve mutfak eşyalarında çevre dostu üretim adımları her geçen gün hızlanıyor. Sektör temsilcileri başta cam olmak üzere ham maddelerinin büyük kısmının dönüştürülebilir olmasının avantajını kullandıklarını  dile getiriyor.

‘Doğal olarak’ çevreci sektör

 

Cam, porselen, seramik, mutfak eşyaları gibi pek çok alanda faaliyet gösteren züccaciye sektörü, sürdürülebilir üretim konusunda adımlarını hızlandırıyor. Salgın döneminde en çok etkisini gösteren alanlardan biri evler olurken, tüketiciler bu alanlarda yeniliklere giderken doğa dostu, çevreye saygılı ürünlere ilgi gösteriyor. Tüketicilerin talepleri doğrultusunda üretimlerini gerçekleştiren züccaciye sektörü de ürünlerin tasarım aşamasından itibaren çevreye değer katacak ürün üretimine önem veriyor.

Ürün paketlemeden, üretimde kullanılan atık suya kadar birçok aşamada çevre dostu üretime önem veren üreticiler, atık miktarını asgari seviyede tutacak çalışmalarını sürdürüyor.

Sektörün ana hammaddelerinden biri olan camın ve üretimde kullanılan diğer pek çok hammaddenin geri dönüştürülebilir olması, karbon ayakizini düşürme potansiyelinin yüksekliğini ortaya koyuyor.

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ürünlerin tasarım aşamasından itibaren çevreye etkilerini değerlendirdiklerini ve çevreye değer katacak ürünleri tasarlayıp, ürettiklerini belirtti.

“Tüm kaynaklarımızı en verimli biçimde kullanarak hurda ve atıklarımızın geri kazanımlarını artırmak, çevre yönetim sistemini sürekli iyileştirmek olmazsa olmazlarımız arasında” diyen Sema Güral Sürmeli, “Fabrikalarımızda doğal havalandırma uygulamaları kullanıyoruz. Çatıda şeffaf paneller kullanarak gün ışığından maksimum seviyede faydalanıyoruz. Fırınlardan çıkan hava tekrar sistem içinde döndürülerek ısı konusunda tasarruf elde ediliyor. Paketlemede geri dönüşüme uygun malzemeler kullanıyoruz. Üretim esnasında oluşan atık sular arıtılarak değirmenlerde tekrar kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Ekolojik dönüşüm

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, züccaciye sektörünün sürdürülebilir üretimle ilgili çalışmaları olduğunu dile getirdi. Öksüz, “Malzeme ve kaynakların kullanımları sonrasında ekonomiye geri kazandırılması yoluyla ürünün değerinin korunduğu, atık miktarlarının asgari seviyede tutulduğu çalışmalara birçok üretici firmamız tarafından başlandı. Sanayi ekosistemlerini dönüştürmek için ekolojik ve dijital dönüşüm alanında yapılabilecek çalışmalar firmalarımız tarafından takip ediliyor” dedi.

Çevre bilinci artıyor

Çevre kirliliği, iklim değişikliği ve pandeminin son yıllarda insanların tüketim alışkanlıklarında ciddi değişimlere neden olduğunu aktaran Sema Güral Sürmeli, şöyle konuştu: “Çevre bilinci giderek yükseliyor. Tasarımlarımızın yenilikçi, kullanıcı dostu, sağlıklı, çevreci, ulaşılabilir ve evrensel olmasını önemsiyor ve üretimlerimizi bu odakta gerçekleştiriyoruz. Çevre kirliliği, iklim değişikliği ve pandemi son yıllarda insanların tüketim alışkanlıklarında ciddi değişimlere neden oldu. Az ve öz satın almak, çevreye zarar vermeden üretilen ürünleri tercih etmek artık daha ön planda.”

Dönüştürülebilir cam ürünler

Şirketlerin sürdürülebilir üretim çalışmaları hızla sürüyor. Cam ürünleriyle dikkat çeken Lav Serbest Desenler Koleksiyonu ile 'Daha fazlasını değil, daha iyisini yap' mottosunun ışığında değiştirmek yerine tamir etmek, yeniden tasarlamak hedefiyle yola çıkıyor. Şirketten yapılan açıklamada, "Yüzde 100 dönüştürülebilir olan cam ürünlerimizde serbest çizgiler, bloklar ile oluşturduğumuz cam üzerindeki dekor çalışmalarından oluşan Serbest Desenler Koleksiyonu’muzu tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Tasarım, malzeme ve teknoloji üçlüsü ile atıkları dönüştürmek, daha az doğal kaynak kullanmak veya mevcut olanlar için yeni kullanım alanları yaratmak mümkün" denildi.

Kripto para mağduruna dava şoku! 16 milyon lirasını kaptırdı
Mutluluğa arabulucu! Kazan kazan modeli
Kahveleri termosta, yemekleri sefer tasında! 10 parça elbise ve tek bir çatal...
Karadeniz gazıyla ilgili flaş açıklama! 5 ay sürecek
Hırsızlar yolu çalıp götürdü! Tam 300 metrekare
Pandemi en çok onlara yaradı! Saniyede 15 bin dolar kazandılar
Hatayspor - G.saray maçının tartışmalı pozisyonlarını yorumladı
Annesini dinlemedi, pişman oldu! 'Allah belamı verdi'
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Erdoğan'dan net mesaj: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli
Yeni kabus! Psikiyatrik hastalık pandemisi
Hülya'nın yüzüğü dikkat çekti: Hazır değilim, çekmeyin!
Kulübede gerginlik! 'İçeride görüşeceğiz'
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler