Geri Dön

Doğum yardımı nasıl alınır, ne zaman verilecek 2020? Doğum yardımı nasıl alınır, kimlere verilecek?

Doğum yardımı ile ilgili bir son dakika haberi geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımı uygulaması kapsamında yapılacak ödemenin tarihini açıkladı. Peki doğum yardımı ne zaman yapılacak 2020, kimler alabilir?

Doğum yardımı nasıl alınır, ne zaman verilecek 2020? Doğum yardımı nasıl alınır, kimlere verilecek?

Doğum yardımı uygulaması kapsamında 83 bin anneye toplamda 36,7 milyon TL ödeme yapılacak tarih Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklandı. Bakan Selçuk'un açıklamasından sonra doğum yardımı ödemelerinin yapılacağı tarih ve nasıl başvurulacağı merak edilmeye başlandı. Peki doğum yardımı ne zaman yatırılacak 2020?

DOĞUM YARDIMINI KİMLER ALABİLİYOR?

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, doğum yardımlarının, herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın yeni doğum yapan tüm anneleri kapsadığını bildirdi.

DOĞUM YARDIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Doğum yardımı için başvuran annelerin, birinci bebeği için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonrakiler için de 600 lira ödeme gerçekleştirildiğini hatırlatan Selçuk, Eylül ayına ilişkin doğum yardımı uygulaması kapsamında yarın itibariyle 83 bin annenin hesabına toplamda 36,7 milyon TL yatıracaklarını belirtti. Bakan Selçuk, uygulamanın başladığı günden bugüne kadar 4,7 milyon anneye toplamda 2,5 milyar TL doğum yardımı yaptıklarını kaydetti.

Bakan Selçuk, doğum yardımları uygulamasının kapsamının 2019'da başlatılan Çoklu Doğum Yardım Programı ile genişlettiklerini belirterek, bu program kapsamında da ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere iki yıl süresince çocuk başına aylık 150 lira destek sağladıklarını ifade etti. Selçuk, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği gibi ülkemizin ekonomik kalkınmasının önemli unsurlarından biri de dinamik nüfus yapısı. Aile toplumun yapı taşı ve aile yapısının korunması da kritik bir öneme sahip. Bu nedenle Bakanlık olarak annelerimize verdiğimiz doğum desteklerini genişleterek sürdürüyoruz" dedi.

 

Ambulans uçak Yemen'de saldırıya uğrayan Türk Kızılay yetkilisi için havalandıYemen'de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Türk Kızılay yetkilisi Ali Can Budak, Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber