Geri Dön
EkonomiDolar/TL kuru 8.30’un altını gördü

Dolar/TL kuru 8.30’un altını gördü

Son bir aydır gerileme eğiliminde olan döviz piyasası, dün de bu hareketini sürdürdü. Dolar/TL kuru gün içinde 8.30’un altını gördü. Dolar/TL, en son mayıs ayı başında bu seviyelerdeydi. Euro da gün içinde 9.85 TL’ye kadar geriledi. Döviz piyasasındaki bu gerileme, ons bazında düşüşte olan altın fiyatlarının TL olarak daha hızlı değer kaybetmesine yol açtı. Gram altın 483 liraya kadar düştü.

Dolar/TL kuru 8.30’un altını gördü

EKONOMİ SERVİSİ - Analistler, enflasyonun beklentiyi aşarak neredeyse gösterge faizi seviyesine yükseldiği bir günde döviz piyasasının gerilemesinin nedenini IMF’nin küresel Kovid-19 kredisine onay vermesine bağladı.

Dev korona paketi

IMF Guvernörler Kurulu, Kovid-19 salgınıyla mücadelede küresel likiditeyi artırmak amacıyla 650 milyar dolarlık özel çekme hakkı (SDR) olarak adlandırılan rezerv para biriminin tahsisini onayladı. IMF’den yapılan açıklamada, SDR’lerin genel tahsisin 23 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yeni oluşturulan SDR’lerin IMF üyesi ülkelere fondaki mevcut kotaları oranında kredilendirileceği belirtilen açıklamada, yeni tahsisin yaklaşık 275 milyar dolarının (yaklaşık 193 milyar SDR) düşük gelirli ülkeler de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelere gideceği ifade edildi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, SDR tahsisinin tüm üye ülkelere fayda sağlayacağına işaret etti. Analistler, söz konusu küresel paketten Türkiye’nin payına 6 milyar dolar civarında bir rezerv düşebileceğini hesapladı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana Emniyeti'nden rekor yakalama! 263 milyon 400 bin makaron ele geçirildiİçişleri Bakanlığı, Adana Emniyet Müdürlüğü'nün rekor yakalama ile 263 milyon 400 bin makaron ele geçirildiğini açıkladı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler