Geri Dön
EkonomiDövize karşı stratejik akıl

Dövize karşı stratejik akıl

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye kaliteli büyüyecekse, kurun ortaya koyduğu avantajı ve dezavantajı doğru şekilde analiz edip çok stratejik bir akılla sahada olmak zorunda” dedi

Dövize karşı stratejik akıl

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni dönemde, Türkiye kaliteli büyüyecekse, cari denge noktasında stratejik akıl ortaya koyacaksa, Türkiye reel ekonominin içerisinde kurun ortaya koyduğu avantajı ve dezavantajı doğru bir şekilde analiz edip, çok stratejik bir akılla sahada olmak zorunda” dedi.

İsviçre Davos’ta düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan Bakan Albayrak, zirveyi izleyen Türk basın mensuplarına temaslarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Albayrak, “Kur çerçevesi içerisinde bakış açımız genelde bu stratejik akılla olacak. Bu da kur düzeyi ile yorum yapmaktan ziyade, kurun rekabetçiliği, kurun reel ekonomiye etkisinin çok daha yakından gözetildiği bir bakış açısından olmalı” dedi.

Albayrak, ekonomide son yaşananlara Türkiye’deki reel ekonominin çok güçlü bir cevap verdiğini belirterek, “Bunun bir sebebi yok, birçok sebebi var. En önemlisi, müthiş bir ekonomik koordinasyon aklıyla hareket edilen bir süreçten bahsediyoruz” dedi.

‘İyileşme çok hızlı’

Albayrak, “Ocak ayı itibariyle ortaya çıkan resim iyileşmenin beklenenden daha hızlı olduğu yönünde” dedi. Bakan Albayrak, Türk ekonomisinin son 6 ayda tarihinin hiçbir döneminde muhatap olmadığı spekülatif ataklara maruz kaldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Türkiye birçok ülkenin ve kurumun beklentisinin aksine birkaç yıl bile değil belki bundan çok daha kısa sürede bu süreci bertaraf edip toparlanmayla, realist bir sisteme girdiğini gösteriyor. Ocak ayı itibariyle ortaya çıkan resim iyileşmenin, beklenenden daha hızlı olduğu yönünde. Rakamlar nisan, mayıs ayına hızlı döndüğümüzü gösteriyor. Bu iyileşmenin ne kadar hızlı gerçekleştiğini ve kredi piyasasındaki canlanmayla birlikte ekonomideki toparlanmanın çok daha hızlı şekilde hayata geçeceğini düşünüyoruz.”

Güzel günler geliyor

Albayrak, bu yıl bütçede önceliklerinin “faiz tasarrufu” elde ederek borçlanma maliyetlerini düşürmek olduğunu söyledi.

KDV iadeleri konusunda ciddi bir çalışma yaptıklarını belirten Albayrak, “Bütçe dengesi içinde ciddi bir çalışma yaparak bununla ilgili adımlar atabiliriz” diye konuştu. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerinden sonra, Türkiye’nin seçimsiz bir döneme girdiği için kazanımların çok daha etkin ve güçlü oluğu olduğu bir döneme girileceğini vurgulayan Albayrak, “Bu konuda en ufak bir endişemiz yok. İnşallah çok daha güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

Gereksiz ithalata sınır

Ekonomideki sağlanan koordinasyonun gereksiz ithalatı sınırlandırdığını anlatan Albayrak, ihracatın da anlamlı şekilde büyümeye devam etmesi ile cari açığın çok sert bir şekilde düşmeye başladığını kaydetti.

Albayrak, bu yılki bütçede tek seferlik geliri öngörmediklerini ve bütçenin muhafazakar bir bütçe olduğunu belirterek, bu yılki bütçenin küresel kıyamet senaryosu gerçekleşmezse çok rahat bir bütçe olacağına işaret etti.

‘Ciddi takdir aldık’

Albayrak, Davos’taki temaslarına ilişkin olarak, “Türkiye’nin çok büyük bir refleks göstererek başarılı bir şekilde yıl sonu hedeflerine ve bu politikalar noktasında ne kadar olumlu bir netice seti, politika setiyle karşı karşıya olduğundan dolayı ciddi bir takdir aldık” dedi.

Albayrak, WEF kapsamında yoğun bir diplomasi trafiği yaşadıklarını belirterek, bu yıl Davos Zirvesi’nin enteresan geçtiğini söyledi. Dünya ekonomisine yönelik ciddi endişelere tanıklık ettiğini ifade eden Albayrak, “Son bir yıldaki gelişmelerden oldukça kaygı duyuluyor” dedi.

‘Kaygılar giderildi’

6 ay önce bütçe disiplini, cari denge ve enflasyonla mücadele endişelerin olduğunu hatırlatan Albayrak, bu konularda bütün kaygıların giderildiğini söyledi.

Albayrak, bir soru üzerine, 2019 bütçesinin kendileri açısıdan çok daha rahat bütçe olacağını ve 2019 bütçesinde tek seferlik gelir öngörmediklerini aktardı.

“Büyümeye katkının ihracat gibi alanlara kaydığını, cari dengenin çok daha hızlı toparlandığını görmeye başladık” diyen Albayrak, enflasyonda çok yakın takip ve markajlarının devam ettiğini, 2019’u reel ekonomi ve büyümeye dayalı olarak güçlü şekilde kapatacaklarını anlattı.

Rasyonel politikalar

Albayrak, ekonominin tüm paydaşlarını rasyonel bir politikayla yönetmek zorunda olduklarına işaret etti ve sadece son çeyrekte faiz giderlerinden de 3 milyar liraya yakın tasarruf elde ettiklerini kaydetti.

Ayrıca çok daha aktif hazinecilik ortaya koyacaklarını belirten Albayrak, “Önceliğimiz hazine borçlanmalarında maliyetleri düşürmek” dedi.

Albayrak, euro swap konusunda etkili hazinecilik noktasında çok daha yakından takip edecekleri bir süreç olacağını da dile getirdi.

Dövize karşı stratejik akıl

Yoğun temas

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İsviçre’nin Davos kasabasında devam eden 49. Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) zirvesi kapsamında, ikili görüşmelerini sürdürüyor. Zirve kapsamında, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile bir araya gelen Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile de görüştü. Görüşmelerde, Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Dış yatırımlar artacak

Albayrak, Davos’taki temasları neticesinde Türkiye’ye yönelik yatırımların artıp artmayacağı yönündeki bir soru üzerine, şöyle konuştu:

“Şu kadarını söyleyeyim, toplantılardan daha dönmeden etkilerini arkadaşlardan almaya başladık. Sadece buradaki ziyaretimiz kapsamındaki sermaye girişi olsun, piyasalardaki hareketlenme olsun, pozitif etkisini, son bir iki gündür Türkiye’deki piyasalarda görüyoruz. Bu sürecin bunlara daha da olumlu katkı yaparak borsalarımızda, sermaye piyasalarımızda ve bono piyasalarımızda olumlu etkisini görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Nitekim, nispeten başladı da.”

Görüşmeler olumlu

Fransa Maliye Bakanı ve Almanya Ekonomi Bakanı ile yaptığı görüşmelere ilişkin ise Albayrak, her iki ülke bakanlarıyla da verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Albayrak, gerek Fransa ve Almanya’da yaşanan son dönemdeki gelişmeler, gerekse küreselleşme ikliminde korumacılığın arttığı bir dönemde ikili ilişkilerin çok daha etkin ve üst bir noktaya nasıl taşınabileceği konusunda somut birçok konuyu ele aldıklarını aktardı. Türkiye’nin bölgenin en stratejik ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Albayrak, ülkenin Çin ve Güney Kore’ye karşı verdiği ticari açığın bu şekilde sürdürülmeyeceğini muhataplarına da ilettiklerini ve önümüzdeki dönemde çok daha farklı Güney Kore ve Çin politikası gözlemleneceği bildirdi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 20 Nisan 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 322 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 61 bin 28 kişinin testi pozitif çıktı, 346 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 3 bin 375 oldu, 55 bin 592 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 792 bin 129'a yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler