Geri Dön
EkonomiDünya modasına ‘İnegöl’ imza attı

Dünya modasına ‘İnegöl’ imza attı

Türkiye’nin mobilya ihracatının 6’da birini gerçekleştiren Bursa’nın İnegöl ilçesi, pandemiyle birlikte artan ev yenilemelerde mobilya modasının belirleyicisi oldu.

Dünya modasına ‘İnegöl’ imza attı

Duygu Erdoğan - Türkiye’nin mobilya üretiminde yerli imkanları ve yetişmiş işgücü sayesinde talebe göre oldukça hızlı şekilde yenilikleri hayata geçirebildiğini belirten üreticiler, sektördeki öngörüyle ise tercih edilebilecek ürünleri önceden piyasaya sürebildiklerini vurguluyor. Bu yıl en çok koltuk döşemelerinde çeşitlenmeler dikkat çekerken, yine koltuk gruplarında metal detaylar öne çıktı. 2020’de Türkiye’nin toplamda 3.4 milyar dolar olan mobilya ihracatının 600 milyon dolara yakın kısmını gerçekleştiren İnegöl’den dünyanın pek çok ülkesi yeni moda ürünleri tercih etti. İnegöl Mobilya İhracatçılar Derneği Başkan Yardımcısı ve Weltew Home İhracat Müdürü Okan Özkan, ilçedeki mobilya üretiminin dünyanın 200 ülkesine ihraç edildiğini söyledi.

Tasarım üstünlüğü

Ülke bazında en çok Irak, Almanya, ABD, Suudi Arabistan, Fransa, İngiltere, İsrail ve Libya’ya ihracat yapılan İnegöl’ün mobilyadaki tasarım üstünlüğü sayesinde artan rekabet gücü dikkat çekiyor. Özkan, bu açıdan modada yerli üretimin dünya çapındaki belirleyici özelliğine vurgu yaparken, güncel trendlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Mobilya sektörü de ev tekstili sektörü kadar hızlı değişimler gösteren bir sektör. Koltuk gruplarında kullanılan döşemelik kumaş renkleri çok hızlı değişiyor. Son dönemlerde kadife dokunuşlu pastel ve sıcak tonlu renkler oturma gruplarında yoğun olarak kullanılıyor. Koltuk gruplarında metal kullanımı detayları da arttı. Bu tarzlarla birlikte klasik modeller ve chester (kapitone uygulamalı) modeller ise hala moda. Mobilyada ise metal detaylar çok popüler ayrıca kapitone desenli başlıklar ve beyaz/krem veya gri/taş boyalı panellerin kullanımı dikkat çekiyor. Yemek masaları üzerinde artık mermer desenleri ve koyu renkli cam kullanımı da giderek popüler olmaya başladı.”

İhtisas bölgesi

İnegöl’de üç adet organize sanayi bölgesine ek olarak mobilya ihtisas organize sanayi bölgesinin de olduğunu anlatan Özkan, bugünlerde yeni bir yatırımla kapasitesinin iki kat artırılmasının planlandığını söyledi. İnegöl’ün hem yurt içi mobilya alışverişlerinde ilk akla gelen yer olduğunu, hem de uluslararası firmaların sürekli olarak iş seyahatinde bulunduğu bölge olduğunu kaydeden Özkan, istihdam dostu bu sektör sayesinde göç de alındığını ifade etti.

İhracat yüzde 35 artmıştı

Türkiye’nin mobilya ihracatı ve buna ilçenin desteğini değerlendiren Özkan, “Türkiye mobilya sanayisi 2001’den itibaren ihraç fazlası veren bir sektördür. Mobilya ihracatı 2018’de 2.6 milyar dolar, 2019’da yüzde 17’lik büyümeyle 3.05 milyar dolar ve 2020’de yüzde 12’lik büyümeyle 3.42 milyar dolara çıktı. İnegöl ise 2018’de 424 milyon dolar olan ihracatını yüzde 35 oranında artırarak 574 milyon dolara çıkardı. 2020’de ise pandemi şartlarında yüzde 7’lik küçülmeyle ihracatı 533 milyon dolar oldu” diye konuştu.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler