Geri Dön
EkonomiDÜNYA TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİYOR

DÜNYA TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİYOR

Türk firmaları ve belediyelerinin adeta çıkarma yaptığı Mipim Fuarı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Dünya Türkiye’nin gücünü ve potansiyelini keşfediyor” dedi

DÜNYA TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİYOR

Tüm dünyadan gayrimenkul yatırımcılarını ve profesyonellerini bir araya getiren Fransa’daki dev Mipim Fuarı’na bu yıl Türkiye’den ilk defa Çevre ve Şehircilik Bakanı düzeyinde katılım oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Fatma Güldemet Sarı, bundan sonra desteklerini yoğun olarak sürdüreceklerini dile getirdi. Türkiye’nin fuarda firmaları ve belediyeleriyle bütün gücünü ortaya çıkardığı günler yaşandığını belirten Bakan Sarı, “Dünya Türkiye’yi keşfediyor. Türkiye’nin gücü ve potansiyeli keşfedildikçe, bunlardan yararlanmaya devam ediyoruz” dedi.
Sarı, Ankara’daki terör saldırısına değinerek, şunları söyledi:
“Türkiye’nin terörle boğulmuş bir ülke olmadığını göstermek için buradayız. Terörün amacı kaos yaratmaktır. Buna fırsat vermeyeceğiz. İstanbul bu yıl fuarda Paris ve Londra’nın arasında, gerçek yerini buldu. Köprü, havalimanı, Avrasya Tüneli gibi devasa projelerimiz sergileniyor. Türk inşaat sektörünün gücünün tüm dünya daha iyi farkına varıyor.”

‘Tüm şehirler gelsin’
Kendisinin mimar olduğunu hatırlatan ve çalışırken de fuarı yakından takip ettiğini anlatan Bakan Sarı, bu kapsamda fuarın şehirleri tanıtmak ve şehircilik yatırımlarını anlatmak için çok iyi bir fırsat olduğunu dile getirdi.
Sarı, “Türkiye’deki bütün belediyelerin katılmasını önemsiyorum. Biz de her bir ilimiz için projeler üretmeye çalışıyoruz. Marka şehirler yaratma noktasında çalışıyoruz” dedi.
Bakan Sarı, fuar kapsamında yatırımcıların ve fonların da arasında yer aldığı 160 kişilik bir grupla öğle yemeğinde buluşup, Türkiye’nin fırsatlarını ve Türk firmalarının uluslararası alanda önünün açılması için yapılması gerekenleri konuştu.
Gayrimenkul sektörü temsilcilerini her zaman dinlediğini ve taleplerini bildiğini aktaran Bakan Sarı, “İmar Kanunu, kentsel dönüşüm gibi yasaları bu yıl içinde revize etmek için çalışıyoruz. Akademisyenlerden görüşler alıyoruz. Çalıştaylar yapıp, kanunları yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

Yatırımlar ve fonlar buluştu
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, fuarda hem şehirlerin yatırım olanakları bulduğunu, hem de bu şehirlerde yatırım yapan gayrimenkul şirketlerinin büyük ölçekli fonlarla buluştuğunu anlattı.
Fuar alanının konumunun Paris ve Londra arasında olduğuna dikkati çeken Turan, “Bu durum konumumuzu gelecek yıllar için de çok daha iyi konumlara taşıyacağımızı işaret ediyor” dedi.
Turan, iştirakleri olan Emlak Konut GYO’nun MIPIM’de yer almasının önemine değinerek, burada bulunan Türk firmalarının birçoğunun Emlak Konut veya TOKİ bünyesinde yatırım yapan şirketler olduğunu söyledi. Fuarda ülkeler üzerinden değil şehirler üzerinden yatırım olanaklarının sunulduğuna dikkati çeken Turan, bu yüzden İstanbul markasıyla öne çıktıklarını aktardı.

Dev fuara kamu ve Anadolu çıkarması
Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen 27. Uluslararası Mipim Fuarı’na Türkiye bu yıl damgasını kamu ile vurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Emlak Konut GYO ve yerel yönetimler fuarı adeta çıkarma yaptı.
Bu sayede gayrimenkul firmaları kamu tarafından bekledikleri desteği bulmuş oldu. Fuara stantla katılan Türk gayrimenkul firmaları, mimarlık ofisleri, belediye ve şirketlerinin sayısı 22 oldu. Katılımcı sayısı geçen yılla aynı olurken, azalan gayrimenkul firmalarının yerini belediyeler yoğun katılımlarıyla doldurdu.
Hem şehirlerini tanıtmak, hem de büyük projelerine yatırımcı çekmek için Mipim’e akın eden belediyeler, milyarlarca liralık projelerini dünyaya anlatıyor.
Fuara Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu şehirleri stantla katılıyor. Mipim 2016’ya stant ile katılım gösteren firmalar arasında ise Tahincioğlu, Beyoğlu Investors Group, Efekta Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Hill International, İzka İnşaat, Lal Gayrimenkul Değerleme, Özak Yenigün Ziylan Ortaklığı, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Özer+Tulgan Mimarlık, ProPlan, Real Estate, Sabri Paşayiğit Design Office, Tabanlıoğlu Mimarlık ve TSKB Gayrimenkul Değerleme bulunuyor.
Antalya, Balıkesir, Hatay, Ordu, Bursa, Kocaeli ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Beyoğlu Belediyesi şehir ve ilçelerini tanıttıkları fuarda, projelerini de sergiliyor.

İlgi yoğun...
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, son dönemde Almanya, Hollanda ve çok sayıda başka Avrupa ülkeleri ile görüştüklerini belirterek, “Bandırma’da düşündüğümüz liman ve sanayi ile ilgili Hollandalı bir şirketin yetkilileri ‘Buraya 15 milyar dolar yatırım yapmaya hazırız’ diyorlar. Yabancı yatırımcıda algımızın kötü olduğuna dair bir şey yok” dedi.
Son 5 yıldır Suriye’de yaşananlar nedeniyle zor günlerden geçen Hatay, büyükşehir belediyesi öncülüğünde yaptığı projelerle ülkede ve dünyada oluşan ‘güvenli değil’ algısını yıkıyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, hem Avrupa’dan hem Uzakdoğu’dan şehirlerine ilgi olduğunu belirterek, kendilerine Suriye savaşı sonrası Hatay’a nasıl yatırım yapabileceklerini sorduklarını söyledi. Savaş, “Bu dönem tam zamanı. Negatif algıyı pozitife çevireceğiz” dedi.

Beyoğlu projeleri 25 milyar $
Beyoğlu’nda yatırım yapan şirketlerin bir araya gelerek kurduğu Beyoğlu Investors Group (BIG) fuara ikinci kez katıldı. Bölgede özel sektör tarafından yapılan projeler BIG standındaki makette sergilendi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mipim’de Beyoğlu’nda 2023’e kadar tamamlanacak 25 milyar dolarlık 9 projeyi tanıttıklarını söyledi. Bu projeler arasında Tarlabaşı 360, Piyalepaşa İstanbul, Galataport, Haliçport, Dolapdere, Karaköy ve Okmeydanı kentsel dönüşümü de var.

Sağlık turizmi dikkat çekiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, “Sağlık turizmi konusunda yabancı yatırımcılar ilgili” dedi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı ile ilgili Roterdam merkezli bir firma, Çikolata Park ile ilgili daha önce görüştükleri şirketler ile görüşme yaptıklarını açıkladı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Maraş, KKTC’nin itici gücü"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasının ekonomi ve turizm açısından KKTC’ye faydaları olacağını belirterek, "Maraş KKTC’nin bir itici gücü olarak orada duruyor.” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler