Geri Dön
EkonomiE-ticarette yapay zekâya yatırım

E-ticarette yapay zekâya yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fonların Türkiye’ye ilgisi olduğunu görebildiklerini belirterek, “Hepsiburada ile olduğu gibi Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren bütün firmalarımızla da yakın ilişkide bulunmayı sürdüreceğiz ve şirketlerimizin değerini artırarak onları birer global marka haline getireceğiz” dedi.

E-ticarette yapay zekâya yatırım

EKONOMİ SERVİSİ - Varank, Nasdaq’ta halka açılan ilk Türk şirketi Hepsiburada’nın Gebze’deki akıllı lojistik merkezini ziyaret ederek, Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ ve icra kurulu üyelerinden Nasdaq süreci, şirketin operasyonları ve gelecek planları hakkında bilgi aldı.

Varank, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ni ilan ettiklerini belirterek, “TÜBİTAK bünyesinde kurduğumuz Yapay Zeka Enstitüsü olarak Hepsiburada ile iş birliğine gidiyoruz. Yapay Zeka Enstitümüz altında özellikle e-ticarete dönük yapay zeka teknolojilerini geliştireceğiz. Bunları Hepsiburada’nın kullanacağı gibi sektöre de bu ürünleri açmak istiyoruz” dedi.

Coğrafi ürün satışı

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) bakanlığın ilişkili kuruluşu olduğunu hatırlatan Varank, Türkiye’de coğrafi işaretli ürünlerin satışını yaygınlaştırmak istediklerini kaydetti. Coğrafi işaretli ürünlerin daha da katma değerli hale gelmesini istediklerinin altını çizen Varank, gelecek dönemde bu ürünlerin Hepsiburada üzerinden satışının gerçekleşmesi için iş birliği yapacaklarını bildirdi.

Kargolar yakında robotlara emanet

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ TÜBİTAK Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinde Türkiye’nin ilk “Yapay Zeka Yetkinlik Merkezi”ni kurmak için TÜBİTAK ile protokol imzaladıkları bilgisini paylaşan Emirdağ, yapay zeka alanında tüm sektörlerle etkileşim içinde ve geniş katılımlı bir ekosistemle ticaretin dijitalleşmesi adına Ar-Ge ve patent çalışmalarını hayata geçireceklerini bildirdi.

Nasdaq’ta halka arzın ardından 500 milyon doları Türkiye’ye getiren Hepsiburada, bu kaynağı dijitalleşmeye yönelik kullanma kararı alırken, buna ilişkin ilk örnek de Varank ile paylaşıldı. Yerli girişim Delivers.ai ile iş birliğine giden Hepsiburada, İTÜ ARI Teknokent’te otonom teslimat robotları üzerinde çalışmalar yürütüyor.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki otomobil kavşakta çarpıştı: 5 yaralıTokat'ın Erbaa ilçesinde iki otomobilin kavşakta çarpıştığı kazada 5 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler