Geri Dön
EkonomiEczacıbaşı İlaç Gensenta’yı aldı

Eczacıbaşı İlaç Gensenta’yı aldı

Eczacıbaşı İlaç; ABD’li ilaç şirketi Amgen’den, Türkiye’nin ilk ilaç şirketleri arasında yer alan ve sektörde iki kez ihracat şampiyonluğu elde eden Gensenta’yı satın aldı. Eczacıbaşı, Gensenta’nın yüzde 99.96’sı için 135 milyon dolar ödeyecek. Satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayının ardından tamamlanacak.

Eczacıbaşı İlaç Gensenta’yı aldı

 

Gensenta satın almasıyla sağlık alanında önemli bir yatırım yaptıklarını belirten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı ilke edinen bir kuruluş olarak hem Türkiye hem de dış pazarlarda geniş ürün yelpazesi ve farklı tedavi alanlarındaki yenilikçi ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz. Bu satınalma ile ilaç ve biyobenzer ilaçların üretimi, ilaç hammaddesi üretimi ve sağlık alanında ihracat yetkinliklerini portföyümüze katarak, yerli üretimin gücü ile büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Amgen tarafından verilen bilgide, Gensenta’nın satışına yönelik stratejik kararın ardından şirketin Türkiye’deki faaliyetlerinin süreceği belirtildi.

1923’te kuruldu

Gensenta, ilaç sektöründe Türkiye’nin en köklü şirketleri arasında yer alıyor. 1923 yılında laboratuvar olarak faaliyete başlayan, 1957’den itibaren Mustafa Nevzat İlaç olarak sektörde birçok ilki gerçekleştiren şirket, 2012 yılında ABD’li Amgen tarafından satın alındı. Şirketin ismi, 2020 yılında Gensenta olarak değişti.