Ekonomi Egzoz Muayene Ücreti 2024: Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Gecikme Cezası Ne Kadar Oldu?

Egzoz Muayene Ücreti 2024: Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Gecikme Cezası Ne Kadar Oldu?

04.01.2024 - 17:44 | Son Güncellenme:

Günümüzde araçlar her ne kadar çevre dostu üretilmeye çalışılsa da araç egzozlarından çıkan zararlı gazlar insan sağlığı, çevre ve hava kirliliği açısından zararlıdır. Bu yüzden egzoz emisyon ölçümü her araç için yaptırılması gereken zorunlu bir işlemdir. Egzoz muayenesi ile trafikte araçlardan çıkan zararlı gazların hava kirliliği ve çevreye zarar vermemesi amaçlanır. Muayene TÜVTÜRK üzerinden yaptırılabilir. Egzoz emisyon ücreti yıllara göre farklılık gösterir. 2024 yılında egzoz emisyon ölçümü fiyatı ne kadar? Egzoz muayenesi ücreti ile ilgili içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Egzoz Muayene Ücreti 2024: Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü ve Gecikme Cezası Ne Kadar Oldu

Araç sahibi olan herkesin belli zaman dilimlerinde yaptırması gereken muayeneler vardır. Bunlardan bir tanesi egzoz muayenesidir. Trafikte seyir halindeki araçlardan çıkan zararlı gazların doğaya, insan sağlığına ve çevreye zarar vermemesi amacıyla yaptırılan egzoz muayenesi aslında emisyon gazı ölçümüdür. Bu muayene ile zararlı gazların çevreye olan etkisini en aza indirgemek amaçlanır. Egzoz muayene ücreti yıldan yıla farklılık gösterir. 

Haberin Devamı

Egzoz Muayene Ücreti 2024

Egzoz muayene ücreti her araç için aynıdır. Egzoz muayene ücreti yıldan yıla değişir. Bu bağlamda her araç için egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2024 yılında 256 TL'dir.

Araç Muayene Ücreti 2024

Araç muayene ücreti 1 Ocak 2024 tarihinde TÜVTÜRK tarafından açıklanmıştır. Buna göre 2024 yılında araç muayene ücretleri şu şekildedir:

  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 928 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 1.821,60 TL
  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 2.462 TL

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  • Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
  • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
  • Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Ölçüm Tekrarı Hakkı

Ölçüm sonucu onaylanmayan olumsuz sonuçlanan araçların 1 ay içinde aynı ölçüm istasyonunda sadece 1 adet ölçüm tekrarı hakkı vardır.

Ancak; ölçümü olumsuz sonuçlanan araçların 1 aylık ölçüm tekrarı hakkı devam etse de 7. günden itibaren trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Haberin Devamı

Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesinde olduğu gibi TÜVTÜRK üzerinden yapılır. Muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu alınması gerekir.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.
  • T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.