Geri Dön

Emlak Bankası ‘Emlak Bank’ adıyla piyasaya geri dönüyor

Türkiye Emlak Bankası, ‘Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi’, kısa adıyla ‘Emlak Bank’ olarak yeniden faaliyete başlayacak.

Emlak Bankası ‘Emlak Bank’ adıyla piyasaya geri dönüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük Eylem Planı açıklamasında, 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kapsamına alınan Emlak Bankası’nın ‘konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı’ çalışacak şekilde tekrar faaliyete geçirileceğini duyurmasının ardından çalışmalar hız kazandı.

Katılım bankası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Emlak Bankası’nın atıl durumda ve tasfiye halinde olduğunu hatırlatırken, “Emlak Bankasını yeniden güçlendirerek ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımızı süratli bir şekilde sürdürüyoruz” dedi.

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Kurum, “Bankamızın olağan genel kurul toplantısını 3 Eylül 2018’de İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda ivedilikle yönetim kurulunu da belirledik. Yıl sonuna kadar Emlak Bankası faaliyetlerine başlayacak. Bankanın amacını faizsiz bankacılık ilkeleri çerçevesinde katılım bankalarının yapabilecekleri her tür işlemi yürütmek olarak belirledik” ifadesini kullandı.Bakanlıktan alınan bilgiye göre, bankanın faaliyet alanına ilişkin ayrıntılar da netleşti. Emlak Bank tarafından yapılabilecek iş ve işlemlerden bazıları şöyle:

“Katılım fonu kabulü, nakdi, gayri nakdi her cins ve surette kredi verme işlemleri. Yurt içi ve yurt dışından fon toplama, bankalar, finansal kuruluşlar ile yurt içinde ve yurt dışında ortaklık; arsa, arazi, bina mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallarla ilgili satım, trampa, bağış, takas, inşa ve diğer her türlü işlemler.”

Genel müdürlüğe Aksu atandı

Bankanın Genel Müdürlük görevine Albaraka Türk Katılım Bankası Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu atandı.

ODTÜ Ekonomi Bölümü mezunu olan Aksu, bankacılık hayatına 1995’te Pamuk Bank’ta başladı. 1997’de Yapı Kredi Finansal Kiralama Anonim Ortaklığı’nda Bursa Bölge Müdürlüğü görevini üstlendi. 1998-2008 yıllarında CitiBank’ın Ticari Bankacılık Biriminin Kurumsal ve Ticari Bankacılık Satış Başkanı olarak görev yaptı. 2008’de HSBC’de Kıdemli Şube Müdürü olan Aksu, 2012’de başladığı Albaraka Türk’te Birim Müdürü olarak 5 yıl görev yaptıktan sonra 2017’de Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber