Geri Dön
EkonomiErdoğan fiyatları özel ekiple izliyor

Erdoğan fiyatları özel ekiple izliyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, piyasadaki fiyatları, kurdurduğu özel ekiple takip ediyor. Bu ekip, market market gezerek fiyatları öğreniyor ve Cumhurbaşkanı’na günlük bilgi veriyor

Erdoğan fiyatları özel ekiple izliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başta zincir marketler olmak üzere piyasadaki fiyatları özel bir ekip kurarak yakın takibe aldığı öğrenildi. Erdoğan’a fiyatlardaki değişimler konusunda günlük bilgi veriliyor. Erdoğan’ın gittiği mitinglerde de bazı vatandaşlara fiyatları ve talepleri sorduğu özellikle meyve fiyatları konusunda kendisine çok talep geldiği ifade ediliyor.

Erdoğan’ın, tanzim satışların başlamasına neden olan sebze fiyatlarındaki artışların ardından fiyatları yakın takibe almak için özel bir ekip kurduğu öğrenildi.

Yakın takibinde

Erdoğan’ın sebze meyve fiyatları başta olmak üzere marketlerdeki temel gıdalar ve temizlik maddeleri ile ilgili fiyatları da yakından takip ettiği belirtildi. Başta zincir marketler olmak üzere piyasadaki fiyatlardaki değişimler de Erdoğan’a günlük bilgiler olarak sunuluyor. Erdoğan’ın özellikle tanzim satışların kurulmasının ardından zincir marketlerdeki fiyat düşüşüne ilişkin, “Bu fiyatlar hani kurtarmıyordu?” yorumu yaptığı da öğrenildi.

Meyve talebi

Erdoğan’ın gittiği mitinglerde de bazı vatandaşlara fiyatları, fiyatlardaki değişimi ve taleplerini sorduğu, vatandaşlardan özellikle meyve fiyatları konusunda kendisine çok talep geldiği kaydedildi.

Elma, portakal ve meyvelerle ilgili şimdiden fiyat adımlarının atılmasının planlandığı da bildirildi. Erdoğan, son olarak gittiği Isparta’da depolardaki elmalara atıf yaparak, “Bunları da vatandaşla buluşturalım, gereken adımları atalım” diyerek ilgililere talimat vermişti. Önümüzdeki süreçte tanzim satışlardaki belirli satışı olan sebzeler dışında meyve satışının da başlaması bekleniyor. Erdoğan, buralarda bakliyat ve temizlik malzemeleri satılabileceğini açıklamıştı.

‘Serbest piyasayı külahıma anlatsın’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sebze ve meyvedeki fiyat artışlarına ilişkin, “Kim buna serbest piyasa diyorsa, piyasa ekonomisi diyorsa onu gelsin külahıma anlatsın” dedi. Partisinin Denizli il başkanlığınca düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan gıdadaki fiyat artışlarına değinerek şunları söyledi:

“Dedik ki, ‘Böyle giderseniz bu oyunu da bozarız.’ Tanzim satışlarını kurduk mu, başlattık mı? Eğer bu iş 31 Mart’a kadar düzeldi, düzeldi, zaten yarı yarıya düştü. 31 Mart’tan sonra TESKOMB ve TESK adlı kuruluşlarla masaya oturacağız ve onlarla beraber en ücra köşedeki mahallelerdeki marketlere varıncaya kadar onlarla bu satışları yapacağız, gerekirse ürün çeşitlerini de artıracağız. Çünkü bizim derdimiz ne biliyor musunuz? Vatandaşa en uygun, en ucuz fiyatla ürünü getirebilmek. Çünkü biz sömürü düzenlere aracı olamayız. Vatandaşını sömürenlerle beraber olamayız. Eğer kim buna serbest piyasa diyorsa, piyasa ekonomisi diyorsa onu gelsin külahıma anlatsın.”

Vatandaşın tanzim satıştan yüzde 50 daha ucuz sebze aldığına işaret eden Erdoğan, Isparta’da depolarda 400 bin ton elma olduğunu öğrenince Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı arayarak, “Talimat ver. Biz buranın elmasını tanzim satışlara gönderelim. Çok ucuz fiyatla elmaları bu depolardan kaldırmış olalım” dediğini anlattı.