Ekonomi Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Kiracı ‘Türkçe bilmiyorum’ diye itiraz etti! Mahkemeden emsal tahliye kararı

Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Kiracı ‘Türkçe bilmiyorum’ diye itiraz etti! Mahkemeden emsal tahliye kararı

26.01.2024 - 07:15 | Son Güncellenme:

Mülk sahibi ve kiracı uyuşmazlıklarında kamuoyuna yansıyan yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak dükkanını yabancı bir kişiye kiraya veren mülk sahibi karşılığında tahliye taahhütnamesi alıyor. Süre zarfında yabancı kiracı dükkandan çıkmıyor ve mülk sahibine ‘yasal yollara başvurun’ diyor. Konuyla ilgili 1 ay içerisinde icra takibi başlatılırken, kiracının icra takibine itirazı dikkat çekti.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Kiracı ‘Türkçe bilmiyorum’ diye itiraz etti Mahkemeden emsal tahliye kararı

Milliyet.com.tr/ Yabancı kiracı anlaşmayı bilmeden imzaladığını, Türkçe bilmediğinden dolayı tahliye taahhütnamesinin geçersiz olduğunu öne sürdü. Konu yargıya taşındı ve mahkemeden dikkat çeken bir karar çıktı.

Haberin Devamı

‘KİRACI DÜKKANI TAHLİYE ETMİYOR’

Dükkan sahibinin avukatı Gizem Gonce, milliyet.com.tr’ye dava sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Gonce’nin ifadeleri şu şekilde:

“Bizim müvekkilimiz mülk sahibi ve yabancı kiracısından tahliye taahhütnamesi almış. Tahliye taahhütnamesinin verildiği tarihte kiracı ile yapmış olduğu anlaşma gereği dükkanı tahliye etmesini istiyor. Fakat bu tahliye taahhütnamesi olduğu halde dükkanda kiracı sıfatında olan yabancı kişi dükkanı tahliye etmeyeceğini söylüyor ve ‘yasal yollara başvurun’ diyor.

‘İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI’

Bunun üzerine tahliye taahhütnamesinin verildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde tahliye taahhütnamesi uyarınca icra iflas kanunun ilgili maddelerine binaen icra müdürlüğünde takip başlatıldı.

Haberin Devamı

‘TÜRKÇE BİLMEDİĞİMDEN DOLAYI ANLAŞMA GEÇERSİZ’

Bu süre zarfında kiracı icra takibine itiraz etti ve dedi ki: ‘Ben bu tahliye taahhütnamesini bilmeden imzaladım, Türkçe bilmediğimden kaynaklı tahliye taahhütnamesi geçersiz” dedi.

MAHKEMEDEN DİKKAT ÇEKEN KARAR

Bunun üzerine yasal süre göz önünde bulundurularak Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açıldı. Sulh Hukuk Mahkemesinde hakim gerekli incelemeleri yaparak şöyle bir karar verdi.

Sulh hukuk mahkemesi tarafından kiracı her ne kadar tahliye taahhütnamesine yönelik yapılan icra takibine itirazında Türkçe bilmediği için hile yoluyla tahliye taahhüdünün alındığını iddia etmiş olsada, Türkçe bilmediğini gerekli delillerle ispat edemediği, tahliye taahhütnamesinde taşınmazın 11.09.2022 tarihinde tahliye edileceğini belirttiği, icra takibinin süresinde başlatıldığı tüm bu sebeplerle kiracı tarafından yapılan itirazın haksız olduğu anlaşılmakla itirazın iptali ile davalı kiracının mecurdan tahliyesine karar verilmiştir."