Ekonomi ‘Evim Türkiye’de dev buluşma

‘Evim Türkiye’de dev buluşma

06.12.2018 - 01:30 | Son Güncellenme:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği, Demirören Medya ve İstexpo ortak girişimiyle düzenlenecek Evim Türkiye Fuarı, Almanya turu için geri sayıma başlıyor. Düsseldorf’ta düzenlenecek fuar, Türk gayrimenkul sektörü temsilcilerini ve markaları, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşturacak.

‘Evim Türkiye’de dev buluşma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Demirören Medya ve İstexpo Fuarcılık ortaklığı ile yurt dışında düzenlenmeye başlanacak Evim Türkiye Fuarı’nın ilki Almanya’da 8-10 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar, Türk gayrimenkul markalarını yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen vatandaşlarla buluşturacak. İlki Düsseldorf şehrinde yapılacak fuar öncesi sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşları, fuarın tanıtım toplantısında bir araya geldi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’de yatırım yapmak için büyük talepte bulunduklarını vurgulayan sektör temsilcileri, bu nedenle ‘Evim Türkiye Fuarı’nın önemine dikkat çekti.

Haberin Devamı

İlk buluşma 8 Şubat’ta

Fuarın ilk adresi 2 milyon Türk vatandaşının kısa sürede ulaşım imkanının bulunduğu Düsseldorf kenti olacak. Messe Düsseldorf’ta düzenlenecek fuarda; Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen vatandaşlarla buluşacak.

Tanıtım toplantısında gayrimenkul sektörünün Avrupa’daki pazar arayışı, özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının kendi ülkelerinde yatırım yapma arzusu gibi önemli nedenlerle ortaya çıkan Evim Türkiye projesinin, binlerce katılımcıya ev sahipliği yapması beklendiği ifade edildi.

‘Tam destek’

‘Evim Türkiye’de dev buluşma

Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Gürcan Korkmaz, Demirören Medya Grubu’nun gayrimenkul sektörüne yaptığı desteğin ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’ ve ‘Sign of the City’ yarışması ile devam ettiğini, bu yıl sektöre canlılık katacak yeni bir proje geliştirdiklerini ifade etti. Korkmaz, “Evim Türkiye fikri doğduğunda projeyi ilk anlattığımız kişi Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum oldu. Daha üçüncü cümlesinde, projeye destekçi olacağını söyledi ve o günden bu yana desteğini hiç esirgemedi. Bugün sektördeki yeni pazar arayışıyla tüm paydaşların heyecanla karşıladığı bir projeyi hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Hedef 2 milyon

İstexpo Fuarcılık Genel Müdürü İsmail Sezen ise, “Evim Türkiye bizim fuarcılık tecrübelerimizle destek vereceğimiz yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşmasını hedeflediğimiz büyük bir proje. Messe Düsseldorf, Almanya’nın ise ikinci büyük fuar alanı. Seçtiğimiz salon ise 12 bin 850 metrekare brüt alanı ile fuar merkezindeki en kolay ulaşım sağlanan alan. Evim Türkiye için yaklaşık 6 bin metrekare brüt alanı kullanmayı planlıyoruz” dedi.

‘Doğru yatırım ortamı’

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım toplantıda, özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına Evim Türkiye gibi platformların doğru yatırım için piyasa ortamı yaratacağını dile getirdi. Durbakayım, “Evim Türkiye ile yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen vatandaşları doğru bir şekilde doğru projelerle buluşturmak, onlara seçme şansı sunulacak bir piyasa ortamı yaratılmış olacak. Türkiye’ye yatırım yapmak sadece döviz avantajı nedeniyle değil aynı zamanda Türkiye’nin güvenli bir ülke ve yatırım için tercih edilebilir bir pazar olması nedeniyle de çok önemli. Evim Türkiye’nin her yıl yapılan, geleneksel bir yapıya dönüşeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sektöre olumlu yansıyacak

6 bin metrekare fuar alanında, katılımcı markalar projelerini sunarak satış yapma, ödeme avantajlarını anlatma imkanı bulacak. Gayrimenkul firmaları, bankalar ve değerleme uzmanlarının yer aldığı fuarda birçok şehirden farklı gelir grubuna hitap eden projeler tanıtılacak. Geçen ay düzenlenen Sign of The City ödül töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Evim Türkiye gibi projelerin öneminden bahsederek, “Evim Türkiye gibi yurt dışında ülkemizi tanıtan toplantıları yapmamız önem arz ediyor. Bu sadece sektörümüzü değil ülkemizdeki tüm sektörleri ilgilendiriyor. Oradaki tanıtım bize ve sektörümüze olumlu bir şekilde yansıyacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Haberin Devamı

Başarısını artıracak

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin ise, “Temmuz ayında bu fuarla ilgili ilk konuştuğumuzda kesinlikle çok başarılı olacağına inandık ve biz de projenin destekçileri arasında yer aldık. Başarılı bir organizasyon olacağını düşünüyoruz çünkü henüz yapım aşamasında bile farkındalığı yüksek olan bir çalışma. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi olması hedefinde en önemli başlıklardan biri güvenli, huzurlu şehirlerde yaşam. Gayrimenkul sektörü Evim Türkiye gibi girişimlerle başarısını artırarak devam edecektir” diye konuştu.

Haberin Devamı

25 milyar dolar hedefi

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, son yıllarda gelişen yabancıya satıştan ve rakamlardan bahsettiği konuşmasında, özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yıl boyunca önemli satın almalar yaptıklarını vurguladı. Elmas, şöyle devam etti: “Türkiye’de gayrimenkul sektöründe yabancıya satış son 10 yıldır gelişiyor. Gayrimenkul artık ihracat yapan bir sektör haline gelmeye başladı. Bu yılı yabancılara 6 milyar dolar satış ile bitirmiş olacağız. 2019 yılında ise 70 bin konut satışına erişmeyi ve 10 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu rakamı 25 milyar dolar seviyesine çıkarmak Evim Türkiye gibi pazarlama faaliyetleriyle mümkün olacaktır. KONUTDER ve Sur Yapı olarak fuara desteğimiz sonsuz.”

Haberin Devamı