Geri Dön
EkonomiEYT son güncel durum nedir? EYT çıkar mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsar? 2022 EYT son dakika haberleri

EYT son güncel durum nedir? EYT çıkar mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsar? 2022 EYT son dakika haberleri

EYT son dakika haberleri yakından takip ediliyor. EYT bugün Mecliste görüşüldü mü merak konusu. Emeklilikte Yaşa takılanların sabırsızlıkla araştırdığı EYT son dakika gelişmesi nedir? EYT çıkar mı, ne zaman çıkacak? soruları ilgi görmeye devam ediyor. İşte EYT hakkında son durum haberimizde...

EYT son güncel durum nedir? EYT çıkar mı, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsar? 2022 EYT son dakika haberleri

EYT ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar, EYT son dakika haberlerini incelemek istiyor. Geçtiğimiz günlerde EYT hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı. Vatandaşlar ise EYT ile ilgili sorularını peş peşe sıraladı. Peki EYT bugün mecliste görüşüldü mü? EYT son dakika haberi nedir, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için karar çıkar mı?

EYT BUGÜN MECLİSTE GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?

EYT bugün Mecliste görüşülmedi. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT açıklamasında bulundu;

"Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3'cüsü yaş... Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var.Türkiye'de bu rakam 2'nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Tüm bunları düzenleyecek düzenleme yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım."

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da diğer bir ifade ile EYT, 1999 yılında emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıkmıştır. 8 Eylül 1999 tarihine kadar emeklilik şartı, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 5000 prim günüydü. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılan kanun ile emekli olabilmek için yaş şartı getirildi.