Geri Dön

Fasıl eğlencesi yapmayız bu sadece bir başlangıç

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransa cephesinde siyaset ve iş dünyasına ‘üyelik’ mesajlarını net bir dille ifade edeceklerini belirtirken, Sarkozy döneminin faturasının Fransız iş dünyasına çıktığının altını çizdi

Fasıl eğlencesi yapmayız bu sadece bir başlangıç


Avrupa Birliği’nde (AB) dönem başkanlığının İrlanda’ya geçmesinin ardından Brüksel ile ilişkilerde ‘ikinci bahar’ sinyali güçlenmeye başladı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa’nın müzakere sürecinde 22. faslın açılmasına yeşil ışık yakmasının ardından Paris’i ziyaret etti. 22. fasıl bölgesel kalkınmayı hızlandıran ve sosyoekonomik farkların azaltılmasını öngören düzenlemeleri kapsıyor. Sarkozy’nin Türkiye karşıtı tutumu nedeniyle Fransa, Güney Kıbrıs’ın ardından 5 faslın açılmasına engel koymuştu. Yeni Cumhurbaşkanı Hollande’ın Türkiye ile ilişkilere verdiği önemin bir yansıması gibi görünen yeni fasıl adımı, Türkiye’den de karşılık buldu.

‘Fransız işadamları bilsin’
Bağış, resmi temasları öncesi uçakta yeni döneme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu: “Türk-Fransız ilişkilerinin tarihi var. Sarkozy bu önemli geçmişi unutarak ikili ilişkileri siyasete alet etti. Ciddi zarar gördük.
En büyük zararı da Fransız iş dünyası gördü. Bir Fransız atasözü, ‘yüzeyde hazine bulamazsınız’ der. Fransız dostlarımıza, gündelik siyasetle hazineye ulaşamayacaklarını anlatacağız. Tek fasıl açıldı diye fasıl eğlencesi yapmayız. Zil çalıp oynamıyoruz. Bunu önemsiyoruz ama yeterli görmüyoruz. Bu sadece bir başlangıç.”

‘Şangay resti işe yaradı’
Bakan Bağış, AB ile sürecin yeniden hızlanmasına, Başbakan Erdoğan’ın son dönemde yaptığı ‘Sabrımız tükeniyor’şeklindeki çıkışlarının etkili olduğunun altını çizdi: “Başbakan’ın çıkışlarını anlamayanlar oldu. Şangay beşlisine girebiliriz sözleri bizim Avrupa’da elimizi çok güçlendirdi. Bu söylem müzakere sürecinde bize imdat gibi yetişti. Türkiye’nin seçeneksiz olmadığının vurgulanması akılcı bir stratejinin ürünüydü.”
“Türkiye’nin 2023’teki ihracat hedefinin 3 katını Almanya bu yıl hayata geçirdi” diyen Bağış, “OECD verilerine göre 2050 yılında İngiltere Avrupa’nın en büyük ekonomisi olacak. Türkiye ise ikinci büyük ekonomi olacak. Genç nüfus, demografi ve ekonomi bu sıralamada çok önemli unsurlar. Başbakan’ın üç çocuk talebini inanca bağlıyorlar ama aslında bu ekonomik hesaplamanın sonucudur” dedi. Bu arada AB ile yeniden ısınan ilişkiler Başbakan Erdoğan’ın ajandasına yeniden girmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Balkan turu yapan Erdoğan, 19 Mart’ta Danimarka ve 20 Mart’ta Hollanda’yı ziyaret edecek. Almanya Başbakanı Merkel de 25 Şubat’ta Ankara’da olacak.

Salatalık kriteri!
Bakan Egemen Bağış, AB üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanıyla görüşmesinden de ilginç bir anektod aktardı:
“Ben Türkiye’nin AB yolundaki çabalarına rağmen önüne konan engellerden yakınıyordum. Nazikçe sözümü keserek, ‘Avrupa Birliği bir uzlaşma kulübüdür. Hepimiz ikna olmazsak, ürettiğiniz salatalıkların ebadını bile bahane ederek üyeliğinize onay vermeyiz’ dedi.”

4.9 milyar euro yolda...
“Avrupa Birliğ’nin son 6 yıllık bütçesinden Türkiye’ye yaklaşık 4.9 milyar Euro ayrılmıştı” diyen Bağış, şöyle devam etti: “Bu yılın sonunda hazıranacak yeni bütçede Türkiye için yine en az 4.9 milyar Euro ayrılacak. Türkiye’nin sınırlarını daha iyi koruması için ilave bütçe isteyeceğiz. Bu çok önemli, çünkü insan geçişlerini engelleyebilirsek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB’de serbest dolaşım hakkını sağlamak daha kolay olacak. Ama bunu çözsek bile vizenin tamamen kalkması en az üç yıl sürer.”

Fasıl eğlencesi yapmayız bu sadece bir başlangıç

Bakan Egemen Bağış, önceki akşamki Paris uçuşu öncesi eşi
Beyhan Bağış ile Atatürk Havalimanı
VIP salonunda karşılaştı. Buluşma ikili için sürprizdi.

Evde başkanlık sistemi var

AB Bakanı Egemen Bağış, müzakere süreci nedeniyle 160 dış seyahat gerçekleştirdi. Bunların 131’i AB’ye üye ülkelere. Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığının sona ermesiyle Bağış’ın seyahat trafiği yeniden hızlandı. Bakan’ın, eşi Beyhan Bağış’la İstanbul Atatürk Havalimanı’nda karşılaşması bunu teyit eder nitelikteydi. 3 gündür eşini ilk kez gören Beyhan Bağış, “Turlar yeniden başlıyor. Evde durum nasıl?” sorusu üzerine “Önemli olan Türkiye’nin AB üyeliği... Bakanımız koşturmak zorunda. Hedef önemli olunca biz de evden destek vermeye çalışıyoruz” dedi. Bu sözler üzerine Bakan Bağış, “Gördüğünüz gibi bizim evde başkanlık sistemi işliyor. Evde başkan Beyhan Hanım” esprisi yaptı.

Sarıgül’ün adaylığı...
AB Bakanı Egemen Bağış’ın gazetecilerle sohbetinde, yaklaşan yerel seçimler de gündeme geldi. Kendisinin de İstanbul belediye başkanlığı için adının geçtiği anımsatılınca, AK Parti’nin kim aday olursa olsun İstanbul’u yüzde 60’la alacağını savundu. Bağış, “CHP, Sarıgül-Kırmızıgül diye seçim şarkısı bestelerken kendini kaybetti. Kılıçdaroğlu’nun da işi zor. Sarıgül’ü aday gösterse, koltuk gidecek. Göstermezse kahraman yaratacak. Bence kendisi bizzat olsun, yine biz kazanacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: "Pozitif çıkan hastamız yok"Sağlık Bakanı Koca Ankara'da açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Şu ana kadar çalışılmış numunelerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber