Ekonomi Festival rüzgârı...

Festival rüzgârı...

22.04.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Festival takvimleri bir bir açıklanıyor. Pandemi döneminde ilginin arttığı açık hava festivallerinin büyümesi bekleniyor.

Festival rüzgârı...

AYLİN RANA AYDİN- Festival rüzgârı esmeye başlıyor. Üç yıl önce tüm dünyayı etkisine alan Kovid-19 salgını döneminde en çok etkilenen sektörlerden biri olan festivaller için etkinlik takvimleri açıklanıyor. Salgınla birlikte en çok ilginin arttığı açık hava festivalleri ise artık vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Festivallerin başlamasıyla birlikte açık hava festivallerinin gelecek yıllarda da tüm gücüyle devam etmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Festival rüzgârı...

Dream Sales Machine Başkanı Alper Sesli, pandemi döneminde ilk kapanan ve normalleşme dönemiyle birlikte en son açılan sektörün etkinlik ve eğlence endüstrisi olduğunu hatırlattı. Sesli, “Sektör 2023 yılı için ise tüm dünyada pandemi sonrası yükselen fakat sonrasında düşüş yaşamayan maliyetler ile birlikte çok hızlı bir geri dönüş yaşıyor. Tüm festivaller inanılmaz içerikler ile dolu dolu açıklanıyor ve bilet satışları kısa sürelerde gerçekleşiyor. Yani pandemi sonrası Avrupa ve Amerika’da beklenen geri dönüş gerçekleşti” dedi. Sesli, Türkiye’de pandemi sonrasında enflasyon, artan maliyetler ve düşen tüketimin de gölgesinde zorlu bir 2022 yılı geçirildiğini söyledi.

‘3 trilyon $’ı bulur’

Dünyada 2019 yılında festival sektörünün büyüklüğünün 2.6 trilyon dolar düzeyinde olduğunu belirten Sesli, “Bunun yüzde 49’u Z kuşağı, yüzde 43’ü Y kuşağı ve yüzde 19’unu X kuşağının tükettiği bir büyüklük dağılımına sahip. Pandemi döneminde endüstri 380 milyar dolara kadar düştü. Gelinen noktada sektörün 2023 itibarıyla 2.2 trilyon dolara geri ulaşacağı, 2025’te 2019 yılındaki büyüklüğüne geleceği ve 2029’da ise 3 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip olacağı öngörülüyor” diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye’de sektörün 2000’li yılların başından bu yana hızla büyüdüğünü aktaran Sesli, pandemi yasaklarıyla birlikte festivallerde azalma olduğunu ve sektördeki istihdamın yüzde 40’a yakın azaldığını belirtti.

Pandemiyle birlikte hijyen ve sosyal mesafe kaygısı nedeniyle de açık hava festivallerine ilgi büyük oranda artmıştı. Açık hava festivallerinin her zaman büyük bir endüstri olduğunun altını çizen Sesli, şöyle devam etti: “Festival kavramının da bu bağlamda vazgeçilmezi. Açık hava festivalleri önümüzdeki yıllarda da tüm gücüyle devam ediyor olacak. İstanbul ve İzmir Coffee Festival tarihlerini mayıs ayında açıklıyor olacağız. Ankara Coffee Festival 22-23-24 Eylül tarihlerinde 7. kez Bilkent Center’da, İstanbul Comics & Art Festival ise 6. kez Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşecek.”

Bisiklet kampı

Festival rüzgârı...

Bisiklet ve triatlon alanında projeler gerçekleştiren Boost Sport’un kurucusu Kerim Sükan, düzenledikleri Boostcamp’ın Türkiye’yi bisiklet turizmi ile buluşturmak amaçlı tasarlanmış bir konsept olduğunu söyledi. Boostrace’in ise yarışları organize ettiğini belirten Sükan, “İstanbul 24 Saat yarışının 3. yılını yine İstanbul Park’ta eylül ayında gerçekleştireceğiz. Kendi yarattığımız yarış formatı Queens Of The Angean yarışımıza Santini markası ismini verdik. Bugüne kadar Marmaris, Kapadokya, Antalya, Bodrum olmak üzere 10 Boostcamp, 2 Boostrace 24 Saat Yarışı, bir tane de Queens Of The Aegean yarışı yaptık. Bu yıl Karadeniz ve Gelibolu’da da Boostcamp yapacağız” dedi.

Haberin Devamı

İlgi artıyor

Festival rüzgârı...

2-9 Eylül tarihleri arasında Samsun-İzmir arası rotada gerçekleşecek olan TransAnatolia Rally Raid organizasyonunun bu yılki ekonomik büyüklüğünün yaklaşık 3 milyon euro’yu bulması bekleniyor. TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, bu rakamın yarışın motorsporları, turizm ve gastronomi alanına etkileriyle böyle bir büyüklüğe ulaşacağını belirtti. Motor sporlarına ilginin tüm dünyada arttığına dikkat çeken Büyükpınar, “Türkiye’de bu artış dünya ortalamasından daha yüksek. Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de geçen yıla göre ilgi yüzde 44 arttı” dedi.

Haberin Devamı

Festival rüzgârı...

Arka arkaya, farklı alanlarda...

*Alaçatı Ot Festivali İzmir 27-30 Nisan (Gıda)
*O’Fest Çanakkale 27-30 Nisan (Müzik)
*Kahvaltı Festivali Ankara 27-30 Nisan (Gıda)
*TeknoFest İstanbul 27 Nisan-1 Mayıs (Havacılık)
*HoliFest İzmir 29 Nisan (Müzik)
*Vibe Fest İstanbul 6-7 Mayıs (Müzik)
*Süper Müzik Fest Ankara 2-4 Haziran
*Boostcamp Kapadokya 5-18 Haziran (Bisiklet)
*Boostcamp Batı Karadeniz 5-9 Temmuz (Bisiklet)
*Kuzey Fest Sinop 3-6 Ağustos (Müzik)
*Boostcamp Gelibolu 10-13 Ağustos
*Tarihler değişiklik gösterebilir.