Geri Dön

‘Fikirtepe’de çıta yükseldi

Teknik Yapı Fikirtepe’de hayata geçirdiği ve tamamını sattığı 1170 konutluk Concord projesinin ilk etabında teslimlere başlıyor. 1 ay içinde ise Fikirtepe’nin en üst noktasındaki yeni projesi Uplife Kadıköy satışa çıkacak

‘Fikirtepe’de çıta yükseldi

Kentsel dönüşümün simgesi Fikirtepe’de 5 adada kentsel dönüşüm için hızla çalışmalarını sürdüren Teknik Yapı, ilk iki adada hayata geçirdiği Concord projelerinde satışları tamamladı. Yılın başında teslimlere de başlayacaklarını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, toplam 1170 konutluk iki etap halinde yükselen projede 20 daire kaldığını söyledi. ‘Efsane geri dönüyor’ adlı yeni bir kampanyaya başlayan Teknik Yapı, bu kapsamda daha önce yaptığı projelere verdiği markaları yeni dönemde tekrar kullanmaya başlıyor. Ataşehir’de Uphill Court projesi ile doğan ve Kartal’da 6 projeyle devam eden ‘Up’ serisi, Fikirtepe’de Uplife Kadıköy ismiyle üçüncü ada projesi olarak yükselecek. 16 bin metrekarelik bir alanda yer alan projede, 650 daire ve 20 ticari ünite yer alacak. Gelecek hafta ön talep toplanacak Uplife Kadıköy projesinde satışlar ise bir ay içinde başlayacak.

‘La Rambla’ya komşu

Bölgenin master planınına göre Barselona’daki La Rambla’dan esinlenerek 900 metre uzunluğunda yeşil alan oluşturulacak. Nazmi Durbakayam, Uplife Kadıköy projesinin alışverişin ve Anadolu yakasının önemli buluşma noktalarından olacak bu alanda yükseleceğini söyledi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Concord İstanbul projemizde olduğu gibi yine net/brüt metrekare avantajı ve buna bağlı olarak uygun fiyatlarla satışa çıkacağız. Concord bugüne kadar yüzde 50 prim yaptı. Altından, dolardan, borsadan daha fazla kazandırdı” dedi.

‘Ev alma zamanı’

‘Fikirtepe’de çıta yükseldi

Umut Durbakayım, 2016’da sektörün zor bir yıl geçirdiğini belirterek, ancak gelinen süreçte konut alıcısı için uygun koşulların oluştuğunu söyledi. Durbakayım, “Son 10 yıldaki en yoğun engeller, bir yıl içinde oluştu. 15 Temmuz darbe girişimi başarıyla atlatıldı... Gayrimenkul sektörü son 10 yıllık dönemde Emlak Konut GYO’nun öncülük ettiği gibi böyle bir kampanyaya şahit olmadı. Yanı sıra faiz oranları son 10 yılın en düşük seviyelerine doğru geliyor. Firma kampanyalarında sıfır faiz avantajları bugün 72 aydan 100 aya kadar çıkıyor. Her türlü avantajı bulmak mümkün” diye konuştu. Teknik Yapı’nın da bu süreçte alıcılar için ‘güvenli liman’ olduğunu anlatan Durbakayım, “Satışlarımız hızını kesmedi. Evora Denizli’de ilk etapta 500 daireyi satışa sunduk ve bunların 170’i satıldı” dedi.

‘Fiyatlar maliyeti kurtarmıyor’

Nazmi Durbakayım, Fikirtepe’de gelinen noktada artık bölgenin çözüme kavuştuğuna vurgu yaparak, “Belki 3-4 yıl evvel bu noktada olabilseydik Fikirtepe’de bugün hayat başlamıştı” dedi. Bölgede şu anda ise en önemli sorunu ‘Fikirtepe’nin değerini bulamaması’ olarak gösteren Durbakayım, “Fiyatlar çok düşük. Maliyetin altında. inşaat kalitesi çok yüksek, çıta yüksek, bölgeye harcadığımız para ve aradan geçen zaman fazla. Projede metrekare maliyeti 8 bin liraya çıkmışken, satışta metrekare fiyatı 10 bin lirayı görmüyor” diye konuştu.

2017’ye 4 bin konutla giriyor

Yılın ilk yarısında Metropark projesindeki dairelerin tesliminin yapıldığını anlatan Umut Durbakayım, yılın sonunda ise Concord İstanbul projesindeki daire teslimlerinin başlayacağını söyledi. Teknik Yapı’nın 2017’ye çok hızlı bir giriş yapacağını belirten Durbakayım, yeni projeleri şöyle sıraladı:

“Kartal-Maltepe E5 aksında biri ofis diğeri konut rezidans olmak üzere iki kule hayata geçireceğiz. Çalışmaları devam ediyor. Etiler Uçaksavar sözleşmesi yenilendi ve 2017’nin ilk çeyreğinde projenin başlamasını öngörüyoruz. Fikirtepe Concord projesinin ikinci etabını yılın sonunda teslim etmeyi planlıyoruz. Yine 4. ada olan Ziverbey için de çalışmalar başladı. Toplamda bu projeler 4 bine yakın konut içerecek.”

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 20 Ocak 2021 )Bakanlığı Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 894 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 435 kişinin testi pozitif çıktı, 159 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 102 oldu, 5 bin 932 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 283 bin 919'a yükseldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber