EkonomiFikirtepe’ye Avrupa’dan ödül

Fikirtepe’ye Avrupa’dan ödül

29.10.2016 - 02:30 | Son Güncellenme:

Kentsel dönüşümün simgesi Fikirtepe’de tek parçada en büyük adada, Sinanlı Yapı ve Yiğit İDK Group’un hayata geçireceği Fortis Sinanlı Kadıköy projesi, Avrupa’nın en önemli gayrimenkul ödüllerinden ‘European Property Awards’tan 2016-2017’de karma kullanım projesi geliştirme kategorisinde büyük ödülü aldı.

Fikirtepe’ye Avrupa’dan ödül

Sinanlı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Sinanlı, projenin gelecek süreçlerde sadece Türkiye’de değil, dünyada da kentsel dönüşümün örnek projelerinden biri olacağını söyledi.

Haberin Devamı

330 milyon lira

Yatırım değeri 330 milyon lira olan projenin değeri ise 1 milyar lira. Yiğit İDK Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Yiğit, projenin 30 bin metrekare arsa alanı üzerinde, 1033 konut, 96 home-office, 17 bin metrekare ticari alanla yükseleceğini ifade etti. Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçecek projede, 649 hak sahibi bulunuyor. Projenin yüzde 57’sinin hak sahiplerine verileceği projede, geriye kalan yüzde 43’lük pay ise iki hafta içinde satışa çıkarılacak. Projede, metrekare birim fiyatları ise 7 bin 400 ile 9 bin 500 lira arasında değişecek. Daire bedelleri ise 385 bin liradan başlayarak, 2 milyon liraya kadar çıkıyor.
Reşit Sinanlı, henüz satışa çıkmadan 500 ön talep aldıkları projede, metrekare satış fiyatının teslimde 15 bin liraya kadar yükseleceğini dile getirdi. İnşaatına kasım ayında başlanması planlanan projede, teslimler ise mart 2019’da yapılacak.
5 bloktan oluşan projelerinde 1+0’dan 5+1’e kadar 6 farklı daire tipi olduğunu belirten Sinanlı, “Klasik rezidans hayatı yerine, komşuluk ilişkilerinin çok iyi olacağına inandığımız apartman tarzını oluşturduk. Bölgede tek katta 16 daireye yer verilen projeler var, biz her kata en fazla 7 daire yaptık. Balkonlu, meydanlı bir yaşam alanı olacak” diye konuştu.

Haberin Devamı

Sinanlı, “Yiğit Group’la yeni işlere devam edeceğiz. Etiler Belediye Sitesi’nde hak sahipleriyle görüşmelere devam ediyoruz. Olursa ortaya 700 daire ve 1.5 milyar dolarlık iş çıkacak. Ayrıca Üsküdar’la da ilgileniyoruz” dedi.

Altyapı 10 gün içinde başlıyor

Fikirtepe’de altyapı çalışmalarının Bakan Mehmet Özhaseki’nin bölgeyi ziyareti ile hızlandığına dikkat çeken Reşit Sinanlı, Fikirtepe Platformu olarak yapılacak master planın tüm giderlerini de karşıladıklarını hatırlattı. Sinanlı, “Altyapı ihalesi yapıldı, yer tahsisi de yapıldı. 10 gün içinde ihaleyi alan firma çalışmalara başlayacak. En dar yol 15 metre olacak” dedi.